Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Selimiye Camisi’nde şükür kurbanı kesildi
Doğal afetler çiftçinin peşini bırakmıyor
Sokağa çıkma kısıtlamasını ihlal eden 47 bin 831 kişi hakkında işlem yapıldı

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

SUKUTU HAYAL

Bünyamin Alptürk
SUKUTU HAYAL
20.11.2018 / 11:28
Bir ömür harcamak kurduğun düzen için eğrisi ile doğrusu ile çalışmak mücadele etmek zaten hayat mücadele sahamız değil mi? hep bir amaç uğruna. Anne rahmine düştüğün an başlar hayat denen yolculuk Hak nasip eder ve açarsın ucu bucağı belli olmayan dünyaya gözlerini, seni nelerin kimlerin beklediğinden habersiz. Zaman yoğurur seni acısı ile tatlısı ile aklın erer sorumlulukların başlar, tutunabilmek istiyorsan dünyaya olması gerekenler vardır yaşadığın hayatta. Önce iyi bir eğitim tabii imkânın var ise yok ise gidersin bir usta yanına olursun çırak, artık aşmalısın hedefe ulaşmak için engelleri.
Bir yuva kurmaktır hayalin tabii nasibinde var ise çünkü dünyanın düzeni böyle ne denir yalnızlık Allah a mahsustur. Hoş olanda o değimlidir? huzurla mutlulukla yoğrulan bir yuvada yaşamak. Her insanoğlu hayal eder bunu kimi bu hayale kavuşur kimi ise sukutu hayale. Eskiler davul bile dengi dengine der sanki sukutu hayali anlatırcasına. Gençliktir, hevestir daha ötesi hedeftir, çünkü hayatta olması gereken hayaldir, kaptırırsın kendini bakmazsın dengimi değil mi diye.
Kurarsın yuvayı hayalin gerçekleşmiştir başarmışsındır ve devam ettirmektir artık hayattaki amacın, çalışırsın, taşırsın eksik kalmasın eksiklik hissedilmesin diye. Hayat yükü ağırdır, yapmak zordur sen zoru başarmışsındır, beklide tüm sevdiklerini karşına alarak başarmışsındır ve yürümelisindir bu yolda çünkü işin içine gurur da girmiştir artık. Canından gönlünden verirsin karşılık beklemeden oluşan meyvelerin hatırına. Omuzlarındaki yük artmıştır, kaldırıp atamazsın hayalindi yapamazsın. Her şeye rağmen dimdik durmalısındır, dedik ya işin içine gururda girdi diye. Bırakırsan haklı çıkarırsın karşına aldıklarını. Birde bilirsin ki, inanmışsındır ki yuva kutsaldır, yap boz tahtasına benzemez, olmadı hadi yeniden diyemezsin dememelisin, çünkü!...
İbni Ömer radıyallahu anhümâ’dan rivayet edildiğine göre Peygamber aleyhisselâm şöyle buyurdu:
“Hepiniz çobansınız. Hepiniz güttüğünüz sürüden sorumlusunuz. Âmir memurlarının çobanıdır. Erkek ailesinin çobanıdır. Kadın da evinin ve çocuğunun çobanıdır. Netice itibariyle hepiniz çobansınız ve hepiniz idâre ettiklerinizden sorumlusunuz.” (Buhârî, Cum`a 11, İstikrâz 20, İtk 17, 19, Vesâyâ 9, Nikâh 81, 90, Ahkâm 1; Müslim, İmâre 20. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, İmâre 1, 13; Tirmizî, Cihâd 27)
Dayanmalısınız, yaratana sığınmalısınız inancımız bunu gerektirir,” Mevlâ görelim neyler. Neylerse güzel eyler” diyelim. Var olanı korumak ve devam ettirmek için mücadeleye devam edelim.
Saygılarımla
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR