Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Selimiye Camisi’nde şükür kurbanı kesildi
Doğal afetler çiftçinin peşini bırakmıyor
Sokağa çıkma kısıtlamasını ihlal eden 47 bin 831 kişi hakkında işlem yapıldı

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

GÜNÜMÜZÜN HASTALIĞI

Bünyamin Alptürk
GÜNÜMÜZÜN HASTALIĞI
23.11.2018 / 11:19
Hırs ve kibir, insanı insanlıktan çıkaran iki kötü huydur. Koskoca evrende bir noktacık kadar yer kaplamıyor iken bedenimiz büyüklenmek niyedir. Gönül ise, nice evrenleri sığdırabilir içine. Kalbi gönül yapan da güzel huylardır, iyiliktir, sevgidir, aşktır… İnsan özünden uzaklaşırsa güzel ve iyi olan özelliklerinden de uzaklaşmış demektir. Maalesef ki ülkeleri karıştıran, insanların birbirine düşmesine sebep olanlar hırsına ve kibre yenik düşmüş zavallı kimselerdir. Yanlışı doğrudan ayırt edemeyecek hâle geldiklerinden yaptıklarının insanlara nasıl zarar verdiğini dahi görememektedirler. Ben ben ben diye diye benlikleri öyle bir öne çıkmıştır ki bencillikleri hat safhaya ulaşmıştır. Bir an durup kendilerine bir baksalar, bir sorgulasalar kendilerini hem kendileri için hem de insanlar için hayırlı bir iş yapmış olurlar. Zararın neresinden dönülse kârdır.
Hayatın bize çizdiği yol özgürlük ve güzelliklerle dolu olabilir, ama biz bu yolu yitirdik. Hırs insanların ruhunu zehirledi, dünyayı bir nefret çemberine aldı, hepimizi kaz adımlarıyla sefaletin ve kanın içine sürükledi. Hızımızı artırdık ama bunun tutsağı olduk. Bolluk getiren makineleşme bizi yoksul kıldı. Edindiğimiz bilgiler bizi alaycı yaptı. Zekâmızı ise katı ve acımasız. Çok düşünüyoruz ama az hissediyoruz. Makineleşmeden çok insanlığa gereksinimimiz var. Zekâdan çok iyilik ve anlayışa gereksinimimiz var. Bu değerler olmasa hayat korkunç olur, her şeyimizi yitiririz.
Ne hoş söylemiş Mevlana “Hırs insanı kör ve ahmak eder. Bilgisiz hale sokar da ölümü kolaylaştırır. “Ben değilde biz diyerek mutlu yaşayabilmek dileklerimle…..
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR