Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
OMURLARDAKİ DARALMA BEL KAYMASI SANILABİLİR
Emekli öğretmenin hobisi ek gelire dönüştü
NKÜ’nün Somalili Yüksek Lisans Öğrencilerinden Domates Üretiminde Türkiye Rekoru

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ŞİKÂYETİM VAR!

Bünyamin Alptürk
ŞİKÂYETİM VAR!
24.11.2018 / 09:01
Üzerine şiirler, şarkılar yazılan ama günümüz insanının bunu yaşam tarzı hale getirmesi ile boyutları değişen kelime Şikâyet !!!
Şikâyet etmek çoğu insanın sahip olduğu bir alışkanlıktır. Neden diye soracaksınız. Çünkü koşulların kurbanı olma fikri çok caziptir. Üstelik ondan kurtulmak oldukça zordur. Şikâyet etmenin, amaçlarımıza doğru ilerlemede ve ulaşmada yolumuzu kapattığını aklımızdan çıkarmayalım. Şikâyeti yaşam tarzı olarak benimsemek, size ağır şeyler yükler ve sizi dibe çeker. Sürekli şikâyet ile yaşamak size mutlu bir hayat sağlamaz. İdeal bir hayat tarzına kavuşmak ve hayatınızı daha verimli yaşamak, aslında düşündüğünüz kadar büyük adımlar atmanızı gerektirmiyor. Küçük fakat etkili adımlarla, hem hayatınızı güzelleştirmeniz, hem de çevrenize mutluluk saçmanız mümkün.
Şikâyet etmek sizi kurban gibi hissettirir. Olan biteni değiştirmek için hiçbir şey yapmanız gerekmez. Şikâyet etmiyor oluşunuz, her şeyin yolunda olduğu anlamına da gelmiyor; sadece sıkıntılarınızı dile getiremiyor olduğunuz anlamına geliyor. Siz sürekli dertlerinizden yakındıkça, etrafınızdaki insanların varlığı da azalacaktır. Bu da sizi daha da karamsarlaştıracak ve farkında olmadan saldırganlaşmanıza sebep olacaktır. Mutsuzluk can yoldaşınız olarak sizinle kalacaktır.
Şikâyet etmenin aklınızı çelmesine izin vermek yerine, sizi boğan düşünce ve hislerin kontrolünü ele geçirebilmeniz mümkün. Böylece, onların üstüne basarak başka bir yola geçebilirsiniz. Ya da onları yaptıklarınızdan ders çıkarmak için kullanabilirsiniz ki! Bunlardan ders çıkarabilmek sizi hayata karşı daha da olgunlaştıracaktır. Şikâyet girdabı, sebep siz olmanıza rağmen, başınıza gelenlerin sorumluluğunu almanızı engeller. Kötü şans için başkalarını suçlamak çok çok kolaydır. Fakat gerçek olan başınıza gelenlerin çoğu sizin sorumluluğunuzdadır. Çevrenizdeki insanlar size kötü davranmış bile olsa, bunun olmasına izin vermek veya başka yollar denemek sizin kararınızdır.
Hal böyle iken ben diyorum ki “dert yanma, sızlanma, yanıp yakınma, rahatsızlıkların ve haksızlıkların giderilmesini isteme, huzursuzluk duyma ve halinden memnun olmama gibi anlamlara gelen Şikâyet” terimini gerçek manasında kullanalım yaşam tarzı haline getirmeyelim. İnancımız ve yaşam normlarımıza ters düşen her ne var ise şikâyet hakkımızı kullanalım.” Hz. Peygamber (s.a.v.) öyle buyurdu; “Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır.”
Birlik, beraberlik ve huzur içerisinde yaşayabileceğimiz hayat biz insanların elinde, yapmamız gereken Şikâyet i yaşam tarzı haline getirmek değil de gerçek manada kullanmak olacaktır.
Sevgi ile kalın.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR