Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Selimiye Camisi’nde şükür kurbanı kesildi
Doğal afetler çiftçinin peşini bırakmıyor
Sokağa çıkma kısıtlamasını ihlal eden 47 bin 831 kişi hakkında işlem yapıldı

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

GÜNDEM BELEDİYE!!!!!

Bünyamin Alptürk
GÜNDEM BELEDİYE!!!!!
27.11.2018 / 11:34
Öncelikli olarak belediyenin ne anlama geldiğini ve görev ve sorumluluklarının ne olduğuna kısaca değinelim. Belediyelerin görev ve sorumluluklarından bahsedebilmek için öncelikle belediyelerin ne olduğunu ve çerçevelerini nasıl oluşturduğunu anlamak doğru olacaktır. Belediyeler, belde ve belde sakinlerinin mahalli müşterek nitelikteki ihtiyaçlarını karşılamak üzere kurulmaktadır. Belediyenin karar organları HALK tarafından seçilerek oluşturulan, idari ve mali özerkliğe sahip kamu tüzel kişisini ifade etmektedir.
Belediyelerin ana görevlerinin arasında imar, su ve kanalizasyon, ulaşım gibi kentsel alt yapı; çevre ve çevre sağlığı gibi hizmetler gelmektedir. Bu hizmetlerin yanı sıra temizlik ve katı atık; zabıta, itfaiye, acil yardım, kurtarma ve ambulans; şehir içi trafik düzeninin sağlanması gibi görevleri de mevcuttur. Belediyenin sınırları içerisinde bulunan defin ve mezarlıkların düzenlenmesi, korunması ve geliştirilmesi, ağaçlandırmanın yapılması, park ve yeşil alanların çoğaltılması ve mevcut alanların korunması ve bakımının yapılması belediyelerin öncelikli görevleri arasında olmalıdır.
Belediye sınırları içerisinde yaşayan halka kültür ve sanat alanlarında sosyal imkânların sunulması ve bu alanların geliştirilmesi de belediyenin görevleri arasındadır. Belediye sınırları içerisinde yaşayan halkın konut sorunlarının çözülmeye çalışılması ve belediye bölgesindeki turizmin kalkındırılmaya çalışılması ve turistik gelişmelerin düzenlenip desteklenmesi, belde gençlerinin ve çocuklarının spor ve sosyal hizmetlerden yararlanmasının sağlanması da diğer önemli görevler arasındadır. Diye devam eden ciddi görev ve sorumluluğu olan kurum olduğu gerçektir.
Burada kendimize sormamız gereken soru bizim bu hizmetleri isteyip istemememizdir. Muhtemelen hizmet olsa da olur olmasa da olur diye düşünenlerin sayısı yok denecek kadar azdır. Sonuçta Dünyaya yaşamak için geliyoruz. Bulunduğumuz evler, mahalleler, köyler yaşanacak bir yer olmalıdır. O zaman bütün şehirlerden daha güzel nasıl yapabiliriz. Bütün şehirlerden daha zengin ve görkemli bir hale nasıl getirebiliriz. Bütün şehirlerden yaşanacak bir mekân, tarih kokan, doğayı yaşayan bir şehir yapabiliriz fikri ile hepimizin bunu istemesi gerekmektedir. Toplum olarak istemeliyiz ki seçeceğimiz kişide bizim bu hayalimizin gerçekleştirmede önderlik etsin.
Devamı gelecek…………
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR