Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
OMURLARDAKİ DARALMA BEL KAYMASI SANILABİLİR
Emekli öğretmenin hobisi ek gelire dönüştü
NKÜ’nün Somalili Yüksek Lisans Öğrencilerinden Domates Üretiminde Türkiye Rekoru

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Gündem Belediye!!! 2 Nasıl Biri Olmalı ???

Bünyamin Alptürk
Gündem Belediye!!! 2 Nasıl Biri Olmalı ???
29.11.2018 / 11:31
Davasının şuurundaki inançlı hiç bir belediye başkanı olmalı sözde sosyal belediyecilik adı altında yapılan klasik hizmetlerin ve göz boyamaların ardına saklanmamalı.
Halktan yaptıklarından dolayı övgü beklemeyen, gizli gizli kendisiyle övünmeyen. Ancak Allah’ın rızasını gaye edinen ve dua bekleyen. Bu makamdaki en ulvi düşünce ücret budur. Bu imkânı ona veren Rabbine çokça şükreder. Halka ise hizmetleriyle teşekkür eder. Hakkın izni ve halkında vesilesiyle orada oturduğunu iyi bilir. Her şeyi kendinden bilmez, insanlara vefa gösterir. Sadakat gösterir. Şımarmaz, kızarak sırt dönmez yüz ekşitmez. Gizli gizli halka buğz etmez, kininden dolayı zulmetmez. İstiğfar eder. Halka birlik ve beraberliği yani Tevhit şuurunu aşılar.
Yeryüzünde tevazuyla yürür insanların içinde rahatlıkla dolaşır. Halktan kaçmaz saklanmaz. Manevi sorumluluğun vebalinin büyük olduğunu çok iyi bilir, bundan çok korkar. İnançlı insanların iktidarında, İnançlı belediyelerin, diğer kapitalist belediyelerden farkının nasıl bir belediyecilik olduğunu model olarak tüm dünyaya gösterir. Örnek olur. Görenleri duyanları şaşırttığı gibi kendine de hayran bırakır. Tüm bu hizmetleri yaparken gizli istişaresiz imar uygulamalarıyla değil,insanların önce gönüllerini kazanmak suretiyle yapar.Yapılan tüm hizmetlerdeki amaç, Allah’ın memnuniyetini ve insanların memnuniyetini kazanmaktır.Yoksa tebaasına cefa ederek,halkın gazabını kazanan başkan her iki cihanda ziyandadır..
İnançlı bir belediye başkanı; gerçek ana hedeflerini ve belediyeciliğin nihai gayesini unutmaz! Sıradan belediyecilik yapmaktansa, başka gelir kaynakları bulur ve projelerini ortaya koyar gerçekleştirir. Asıl belediyeciliğin nihai hedefi, arsa, yol, su, imar, vb. gibi hizmetlerden ücret almaması gerektiğini bilir ve halkın sırtından gelir elde etmek yerine, onlara gelir sağlamak olduğunun şuurunda ve gayesindedir. Hakiki belediye başkanı vatandaşının taleplerine dikkat kesilir refah düzeyini artırmak için çalışır.
Eski belediyecilik anlayışının artık yıkılması, adayların İnsanların sınırları zorlayan projeleriyle ortaya çıkması gerekiyor. İşine gelmediğinde kanunların arkasına sığınan, işlerine geldiğinde ise kanunları hiçe sayan uygulamaları bırakır. İnsanlara karşı nefsinde adil olur davranır. Zengin arsa sahipleri ve müteahhitlerine, iltimas vermek yerine fakir arsa sahipleri ve bina yapmak isteyenlere kolaylık gösterir. İnsanların yaşam kalitesini ve standartlarını sadece güçlü ve zengin olanlara değil de belediyenin zenginliği oranında fakir olanlara ve diğer insanlara da yansıtır.
Belediyeler bütçelerini devlet gibi kendilerinin üretmeleri geliştirmeleri çok önemli. Bölgesinin özelliklerinden faydalanarak gerektiğinde ihracat ve ticaret yapan halkın ürünlerine değer kazandıran, ekonomisini kendi güçlendiren, halkına tebaasına en ucuz hatta parasız hizmet veren, insanların ekonomik ve refah düzeylerini arttıran belediye ideal bir belediyedir. Amacı Allah rızası olan belediyedir. Böyle bir belediye dünyaya model olan bir belediyedir. Yoksa kendi bütçesi zengin olan ama halkı ve işçisi fakir olan bir belediyede ciddi sorunlar var demektir.
Belediye başkanlarının ve belediyeciliğin nihai hedefi zenginleşen bir belediyede bütün nimetlerin vatandaşları arasında ortak bir şekilde istifadeye açması ve adil bir şekilde paylaşımını göze almasını sağlamaktır. Yoksa belediyesi güçlü halkı ise fakir ve evsiz belediyeler kapitalisttir. Halkından imkânlarını gizleyen belediyenin, zenginliğini akrabalarından ve komşularından saklayan cimri bir adamdan bir farkı yoktur.
Bir belediye başkanı halkın istikbalini değil de bir yandan bir sonraki gelecek siyasi istikbalini düşünüyorsa, insanlardan uzak ego sahibi bir belediye başkanından başka biri değildir ve bühtan içindedir.
Devamı gelecek….!
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR