Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
TEKİRDAĞ ŞEHİDİNİ UĞURLADI
Barolara ilişkin kanun teklifinin birinci bölümü kabul edildi
KATARLILAR FSRU’NUN NERESİNDE?

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

İnsan Olmak

Bünyamin Alptürk
İnsan Olmak
07.12.2018 / 11:35
Yaşamış olduğumuz dünyadaki mevkiimiz, makamımız ve rolümüz ne olursa olsun önce insan olmak gerekiyor çünkü kisve timiz insan. Yüce peygamberimiz (SAV) bu ayet beni ihtiyarlattı diyordu ayette ise “o halde emrolunduğun gibi dosdoğru ol” (Hud 112) Müslüman bir coğrafyada yaşıyoruz ama Müslümanlığın gerekliliğinin ne kadarını uyguluyoruz yaşantımıza. Hak, eşitlik saygı, sevgi, doğruluk, ne ifade ediyor bize, durup düşünmek gerek dönem dönem nereden geldim ve nereye gidiyorum diye…..
Bu çerçevede İnsan var etrafını imar eder. İnsan var etrafını harabe eder. Bu hayatta hep iyi olmak lazım değil midir? Hayırlı, vicdanlı, milli ve manevi duygulara haiz evlatlar yetiştirmek önem arz ediyor. Hatta boynumuzun borcudur… İnsanlık için ne der atalarımız “iyilik yap denize at, balık bilmezse yaradan bilir”.
İnsan var vatan kurtarır insan var vatanı satar… Nasılda durub-u emsal olmuş bir söz var “bir mıh bir nalı kurtarır. Bir nal bir atı, bir at bir komutanı, bir komutan bir orduyu bir ordu bir ülkeyi kurtarır”
Her fert kendini düzeltirse toplum düzelir. İnsan olduğumuzu unutmayıp bazen bir mıh olunabilir düşüncesiyle hareket etmek lazım… İşte hepimiz bir mıh gibi insan olmalıyız Dünya’daki mazlum insanlar kurtulsun… Tüm Dünya’ya huzur, barış, refah, kardeşlik, muhabbet gelsin. Geçici oyalayıcı ve yalan bir Dünya’da yaşadığımızı unutmayalım. Asıl imar edeceğimiz mahsulünü toplayacağımız ebedi istirahatımızı yapacağımız yere hazırlık yapalım... Eğer burada rüzgar ekersek orada fırtına biçeriz maazallah… İnsanlığımızı kaybetmeyelim, vakit çok kısa Dünya sizin olsa neye yarar bir gün yaptığımız işlerden mahkeme-i Kübra da sorgulanacağız…
Görme engelli bir kardeşim lütfen bizim yolumuza kaldırımdaki sarı yön taşlarına engel olacak masa, sandalye gibi eşyalar koymasınlar dedi. Tabi özelikle araba çekmesinler biz çok zorlanıyoruz diye sitem etti bende elçiye zeval olmaz peki kardeşim dedim ve engelli kardeşlerimizin hislerine tercüman olduk… Lütfen duyarlı olalım her kulun başına gelebilir o yüzden insan olduğumuzu unutmayalım yeter… Zorlaştırmayın kolaylaştırın diyen bir dinin müntesipleriyiz. Kendiniz ne kadar değerliyseniz karışınızda ki insanlarda bir o kadar değerlidir. Sadece yapmacık olmayalım kendimiz olalım.
Bir öğretmen düşünün öğrencisinden çok iyi devlet adamı da yetişebilir okuldan nefret eden bir öğrencide yetişebilir bu tamamen bizim elimizde… Kendimize yapılmayı sevmediğimiz her ne konu olursa olsun başkasına yapmayalım.. İşte burada insan olmanın faktörü devreye giriyor...
Hz. Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî’nin bu güzel öğüt’ünü yürekli bir şekilde okuyalım ne dersiniz?
“Cömertlik ve yardım etmede akarsu gibi ol. Şefkat ve merhamette güneş gibi ol. Başkalarının kusurunu örtmede gece gibi ol. Hiddet ve asabiyette ölü gibi ol. Tevazu ve alçak gönüllülükte toprak gibi ol. Hoşgörülükte deniz gibi ol. Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol.”
Selametle Kalınız
Saygılarımla
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR