Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Tesislerimizde Binlerce Sporcuyu Ağırladık
NKÜ’de Kudüs''ün Işıkları Film Gösterimi ve Söyleşi Programı Gerçekleşti
KOBİ’lere Girişimcilere Sağlanan Destekler ve Finans Olanakları

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

VURMAYALIM ABALIYA…

Bünyamin Alptürk
VURMAYALIM ABALIYA…
19.12.2018 / 11:27
Hayatımızın büyük bir bölümü varoluşumuzun gereği hep mücadele ile geçmektedir, her doğan yeni günde kendimize bilmem kaç hedef belirler bunların doğrultusunda açarız yelkenleri bu sebeptendir ki eleştiririz-eleştiriliriz.
Eleştiren taraf olduğumuzda işler çok daha kolay tartışılan konu hakkında bilgi sahibi olup olmamamız çok önem arz etmez toplumun genelinin denediği metodu dener vurun abalıya yöntemi ile dağlar-taşlar duramaz önümüzde. Lakin eleştirilere maruz kaldığımızda işin rengi bir anda değişiverir, haksız olsak bile camiyi çalan, minaresine kılıf uydurur misali savunmaya geçer akıla gelmeyecek yollar dener, hatamızı kabullenmeyiz bir türlü.
Oysaki kişileri veya olayları eleştirmek bizim düşündüğümüzün veya yaptığımızın çok uzağında sadece sorunları tespit etmekten öte, daha güzelini oluşturabilme adına izlenmesi gereken yol konusunda fikir üretmeyi gösterebilme becerisidir. Yapıcı olduğu zaman, insanlara yeni bir fikir, olumlu bir davranış kazandırdığı zaman, kendi yaşamına olumlu bir yön verip neden yaratıldığımız gerçeğine ulaştığımız zaman, yaptığımız işte en iyi ve verimli sonuca ulaştırdığı zaman belki de dünyanın en güzel şeylerinden birisi eleştirmektir. Oysa ancak kötü niyetle, yıkmak için, karşı tarafın sinirlerini bozmak için, bazen ego tatmini için, karşımızdakine olumlu hiçbir katkısı olamayan yıkıcı eleştiriyi yapmak çok ta sağlıklı bir ruh halini sergilemez kanısındayım.
Eleştiri yaptığımızda karşıya mutlaka saygı duymalı onunda haklılıklarının olduğunu göz ardı etmeyelim. Gerçekçi olmak gerek, sırf iş olsun diye değil, olumlu sonuçlar doğursun diye eleştirmek gerek. Eleştiri yapacak kimsenin, haber kaynağını kontrol etmesi gerekir. Haber kaynağı sağlam olmayan kişinin eleştirisi, hedefine ulaşmamaya mahkûmdur. Kur’anı Kerim şöyle der: “Ey iman edenler! Eğer fâsıkın biri size bir haber getirirse onu iyice araştırın. Aksi taktirde bilmeden bir topluluğa zarar verirsiniz de yaptığınıza pişman olursunuz.” (Hucurât, 49/6). Çünkü eleştirilen kişiye iftira atılmış, sözleri çarpıtılmış veya en azından, yanlış anlaşılmış olabilir. Dolayısıyla fâsık ve münâfık haber kaynaklarının haberlerine karşı son derece titiz olmalı, verdikleri haberlerde çarpıtmanın olabileceğini mutlaka hatırda tutmalıdır. Bir topluluğa duyulan kin ve öfkenin, o topluma adaletli, insaflı ve ölçülü davranılmasına engel olmamalıdır. (bk. Maide, 5/8). Buna göre eleştirirken haklı yere eleştirmeli, bir hakkın ortaya çıkması için eleştirmeli, eleştiri, haksızlığa ve kişisel çıkarlar üzerine bina edilmemelidir.
Buradan yola çıkarak gelmek istediğim nokta şudur; etkin bir iletişim aracı olan sosyal medyayı karşıdakini yenilgiye uğratma, filanca büyük zatı eleştirebilecek güçte olduğunu kanıtlama, kamu oyu nezdinde yeni bir misyon görüntüsünü yakalama, birilerini olduğundan farklı gösterme, için değil de, Allah’ın rızasını elde etmek için doğru anlamda kullanalım. İnsanların faydası için yapılan her bir eleştiri dini anlamda tebliğdir. Tebliğ in bir ibadet olduğunu unutmayalım…..
Saygılarımla
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR