Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan AB liderlerine mektup
ALTYAPI ÇALIŞMALARI HAKKINDA BİLGİLENDİRDİ
Gıda Sanayi ve İçecek Sanayi Meclisleri toplandı

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

BU NE TEZATLIK…

Bünyamin Alptürk
BU NE TEZATLIK…
16.01.2019 / 11:21
Gelişmiş bir şehirde yaşamak istermisiniz?
Kanımca bu soruya verilecek tek cevap: “evet” olacaktır. Hayır, cevabını duyabilene kadar bu soruyu insanlara sorabiliriz. Burada benim sormak istediğim soru bu değil, ben ilk sorunun gerçekleşebilmesi için insanlara şunu sormak istiyorum “Kendinizi değiştirmek ister misin?”
Bir an için sokağa çıkıp bu soruyu insanlara sorduğunuzu hayal edin! Ve aldığınız veya alacağınız cevapları da… Çok farklı cevaplar alacağınız malum, ama acaba bu cevapların kaç tanesi “evet” olurdu. Muhtemelen büyük oranda “Neden kendimi değiştirmek isteyeyim ki! Ben halimden gayet memnunum.” cevabını alırdınız.
Daha iyi bir Şehirde yaşamak isteyen insanlar için ne büyük bir tezat. Daha iyi bir Şehirde yaşamak isteyen ama kendini değiştirmek istemeyen insanlar. Peki, daha iyi bir Şehir nasıl oluşacak? Hâlihazırdaki Şehrimizin bu halde olmasından biz sorumlu değil miyiz? İçinde yaşadığımız Şehri bu hale getirenler kimler, bizler değil miyiz? Bizim davranışlarımız ve seçtiklerimiz Şehri bu hale getirmedi mi? Yolda yürürken çekirdek çitleyen ve çitlediği çekirdeklerin kabuklarını çöpe değil de yerlere atan da biziz, yaşadığı şehrin kirinden pisliğinden şikâyet eden de! İnsana saygı gösterilmeyişinden de şikâyet eden biziz, trafikte diğer sürücü ve yayalara yol vermeyen de biz! İnsanca yaşamak isteyen de biziz, diğer insanları (görünüşünden, işinden, konuşmasından veya herhangi bir engelinden dolayı) aşağılayan da maalesef yine biz! Yanlış yaptığımız o kadar çok şey var ki, saymakla bitmez. Uzun sözün kısası içinde yaşadığımız Şehrin bu hale getiren aslında bizleriz; İyiyi isteriz ama iyinin oluşabilmesi için hiçbir çaba harcamayız.
Çaba harcamadığımız gibi, sesimizi de çıkartmayız. Kaderci takılırız hizmet gelecek der, Şehrin yapboza dönüşmesini sessizce seyrederiz. Harcanan emeği, harcanan parayı düşünmeyiz bile, neden düşünelim ki; bana dokunmayan bin yaşasın mantığıdır bizde ağır basan. Sizce hak etmiyor muyuz yağmur sonrası çamur deryasına dönüşmeyen cadde ve sokakları, pırıl pırıl toplu taşıma araçlarını, ailemizle hoşça vakit geçirebileceğimiz mekanları…….Uzatmayacağım.
Bir atasözümüzle kapatacağım “Aslan yattığı yerden belli olur “
Saygılarımla.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR