Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Tesislerimizde Binlerce Sporcuyu Ağırladık
NKÜ’de Kudüs''ün Işıkları Film Gösterimi ve Söyleşi Programı Gerçekleşti
KOBİ’lere Girişimcilere Sağlanan Destekler ve Finans Olanakları

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

DOST ACI SÖYLER…

Bünyamin Alptürk
DOST ACI SÖYLER…
29.01.2019 / 11:22
Dinimiz İslam; emniyet ve güven insanlarda ve toplumlarda olması gereken temel ölçülerdendir. Kendisine güvenilen, ihanet etmeyen, sözünde duran ve vefalı insan, toplumda düzeni sağlayan en önemli unsurdur. Emniyet ve güven, toplumun huzuru için en önemli özelliklerdendir. Sağlıklı toplum birbirine güvenen insanlardan oluşur der…..
Bu gün ise maalesef ki güven insanların en çok ızdırap çektikleri duygulardan biri haline gelmiştir. Bireysel çıkarın, bencilliğin, dost görünüp sırtından vuran insanların olduğu şu dönemde tahtı sarsılan en önem erdemlerden birisi güven duygusudur.
İnsan verdiği sözlere uyduğu ölçüde insan olarak büyür ve yücelir. Sözlerini unutup, yerine getirmediği derecede de alçalır ve küçülür.
Çıkarları uğruna söz verip ameline ulaşan ve verdiği sözü yerine getirmeyenler, tutabileceğiniz sözleri verin ki, insanlar sizi adam sansınlar.
Para veya kişisel menfaat için kaybettiğin güven seni sürekli olarak alçaklık bataklığına çeker. Güven duygusu insan olarak yücelmenin anahtarıdır. Tutulmayan sözler güven bankasındaki kredinin azalmasına yol açacaktır.
Sözünde durmayan insanlara acımak gerekir. Çünkü onlar sürekli güvensizliğe uğramış zavallılardır.
İnsan ilişkilerini belirleyen en önemli unsur güvendir. Alışverişimizi güven duyduğumuz marketten yaparız. Dostluğumuzu güven duyduğumuz insanlarla paylaşırız. Sanıyorum hiçbirimiz güvenini sarsmış bir insanla birlikteliği devam ettirmeyi normal karşılamayız. Çünkü verdiğimiz sırlar ortada gezer, söz verdiğinde sözünde durmaz, vereceğinizi zamanında vermez. Sürekli olarak bizi yolda bırakır. Peygamber efendimiz bu konuda şöyle bir tespitte bulunmaktadır; “Münafığın alameti üçtür; Konuştuğunda yalan söyler. Söz verdiğinde sözünde durmaz. Emanete ihanet eder.” Bunlar insan kişiliğindeki kan kaybıdır. Nasıl ki kan kaybı zamanla insanın ölmesine neden oluyorsa güven kaybı da kişiliğin ölmesine neden olmaktadır. Kişiliği ölmüş insan ise toplumun hangi statüsünde olursa olsun güvene layık değildir.
Sonuç olarak şunu hatırlatmak isterim ki; çeşitli şekillerde denediğiniz insanlardan güven kredisi tükenmiş olanları dost edinmeyin, desteklemeyin. Çünkü onların dostlukları sadece ve sadece bireysel menfaattir. Onlara göre menfaatin bittiği yerde güvenilmeye değecek bir şeyde kalmamıştır. Dostluğun temeli güvendir. Kaybedilmiş güven asla dostluğu canlı tutmaz. Sözünde durmayan insanları deşifre etmek ise başkalarının aldatılmasını önlemeye yardımcı olacağı için toplumsal vicdanın bir gereğidir.
Saygılarımla.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR