Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
İtfaiye Haftası’nın 306. Kuruluş Yıl Dönümü Kutlandı
Marmara Bölgesi’ndeki Oda ve Borsalarla istişare
TRAKYA BELEDİYELER BİRLİĞİ EYLÜL AYI MECLİS TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİ

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

İNANIN Kİ DEĞMEZ…

Bünyamin Alptürk
İNANIN Kİ DEĞMEZ…
07.02.2019 / 11:18
Bir varmış, bir yokmuş ile başlar birçok masal, insanoğlunun hayatı gibi. Sınav için gelmiş olduğumuz bu dünya, her insanın bir gün elveda diyeceği mekân değil midir?
Yaşam hayat süreci içerisinde kardeşlik ve dostluk, İnsanların kıymetini ve ehemmiyetini asla ve asla göz ardı etmemesi gereken ve hatta onlara hayat boyunca değer vererek sadık kalınması gereken hazinedir.
Kardeşim diyoruz. Kardeşlik yalnızca aynı anne ve aynı babadan olma soy kardeşliğinden ibaret değildir. Bizim inancımız gereği inanç ve de Din kardeşliği vardır. Allah (C.C) Ayetinde Müminler elbette ki kardeştir buyurmuyor mu? Yeryüzünün neresinde yaşarsak yaşayalım hangi rengi ve ırka mensup olursak, hangi dili konuşursak konuşalım Müminler kardeştir. Kuşkusuz ki mümin gönüllerini birbirine bağlayan kardeşlik bağı, iman ve takva’ dan kaynaklanan din bağıdır.
Allah Resulü (s.a.v.) ne diyor. “Birbirinize kin tutmayınız, haset etmeyiniz, sırt dönmeyiniz ve ilginizi kesmeyiniz. Ey Allah’ın kulları, kardeş olunuz. Bir Müslüman’ın, din kardeşini üç geceden fazla terk etmesi helal değildir.”
Şöyle bir bakıyorum içinde bulunduğum şehrin insanlarına birbirlerine kardeşim diyen, dostum diyen, değer veren çocukluk, gençlik yıllarını beraber geçiren insanlar birbirlerinin arkasından konuşur olmuş. Hem de ne uğruna şu üç günlük fani dünyadaki makam, mevki, çıkar uğruna. Armudun sapı üzümün suyu misali.
Bir bakıyorsun bu kişiler bir yerlerde insanların karşısına çıkıyor ben sizdenim, ben göreve talibim diyebiliyorlar. Ha istisnalar hariç adam gibi adamlar yok mu Elbet de ki var sözümüz onlara zaten olamaz. Sözümüz diğerlerine. Siz bu işleri bırakın. Siz bu tutumunuz ile kardeşlik yapamazsınız. Kardeşliğin gerektirdiği kriterlere uymuyorsunuz, sizin gayeniz olsa olsa menfaat ve çıkar meselesi olur. İnsanların karşısına çıkarak rol yapıp boşuna uğraşmayın.
Saygılarımla.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR