Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Çanakkale Zaferinin 104. Yılında Şehitlerimizi Andık
Vali BİLGİN, İl Genel Meclisini Ziyaret Etti…
-EŞKİNAT, ÇINARLI ESNAFINI ZİYARET ETTİ

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

MUKALLİDLİKTEN MUHAKKİKLİĞE YÜKSELMEK-5

MUKALLİDLİKTEN MUHAKKİKLİĞE YÜKSELMEK-5
16.02.2019 / 09:05
Zamanımızın hacılarında dil meselesi olduğundan öyle diğer ülkelerin hacları ile kucaklaşmalar, konuşup anlaşmalar pek olmuyor. Birbirlerinin memleketlerinden haberdar olamıyor bilgi edinemiyorlar. işaretleşmelerle ve tek tük konuşabilenler hariç, pek tesanüt sağlanamıyor!..
Hacda da mukallitlik oluyor. Hacılar Kâbe’yi tavafta, Arafat’ta ve diğer mübarek yerleri ziyaret ederken duaları bilmedikleri için rehber hocaların mukallididirler. Hocanın ağzından çıkan duaları tekrar ederler!..
Kelimeyi şahadete gelince onda da mukallitlik devam eder. Onu bile doğru söyleyemezler. Zaten Müslümanlarımız “ malayani “den dolayı akıllarına bile getirmezler!..Be Müslüman kardeşim, zor bir şey değil, istimrarlı bir cümle be!..Ağzından eksik etmesen olmaz mı?..
Hasılı , en çok namaz ibadetinde taklitçilik almış başını gidiyor!..İslâm’ın diğer ibadetlerinde pek yaygın olmamasına rağmen biz dinimizi öğrenmeden, ibadetlerine gönül vermeden başlıyoruz. Halbuki ibadetler güzelce öğrenilir ve gönül verilerek yapılır, gönülsüz ibadet olmaz, Allah’la baş başa demektir ifa ettiğimiz ibadetler!..
İslâm’ın bu ibadetlerinin tarifini belirtmedim, yapacak Müslümanlara bıraktım. Bu ibadetlerin hiç biri mukallitlikle yapılmaz , hocalardan ve İslâm İlmihallerinden öğrenilerek yapılmalıdır . Yoksa babasından, başkalarından görmekle olmaz. Benden söylemesi.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR