Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Meclis Başkanımız Prof. Dr. Mustafa Şentop İlimizi Ziyaret Etti
TRAKYA SİVİL KIRSAL KALKINMA PLATFORMU YÜRÜTME KURULU TEKİRDAĞ'DA TOPLANDI
Başkan Yüksel, “Uğur Mumcu’yu Bir Kez Daha Rahmetle Anıyorum”

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

KÜRESEL ISINMANIN TARIMA ETTİKLERİ

Yüksel İnce
KÜRESEL ISINMANIN TARIMA ETTİKLERİ
16.02.2019 / 09:07
Küresel ısınmanın ülkemize düşen payını yaşıyoruz. Havalar bir türlü düzelmiyor. Bir gün 11 derecede, bir gün -1 derecede seyrediyor. Kopan fırtınalar, hortumlar tüm tarım alanlarını alt üst ediyor. Seraları su basıyor ve her yerde seller tüm yaşamımızı etkiliyor.
Küresel ısınmanın yarınlarda nasıl bir etki alanı oluşturacağını bilemiyoruz. Bu konuda söz sahibi olan bilim insanları bu gelişme karşısında “tedbir alın” demekten öte yeni bir şeyler de söylemiyorlar, söyleyemiyorlar.
Tarım Bakanlığı bölgesel olan planlamalar yapmak zorunda. Çünkü her bölgede küresel ısınmanın yansıması farklılık gösteriyor. Metre kareye düşen kar veya yağmur geçtiğimiz yıllara oranla artmış durumda. Ege ve Akdeniz’de metrekareye yağan yağmur 100 litreyi aşıyor, seller meydana geliyor, ürünler su altında kalınca çürüyor.
Aynı zamanda aşırı yağışlar abzorbe edecek alt yapıya sahip hiçbir yerleşim yeri de yok. Bu nedenle tüm kentlerimiz sular altında kalıyor, baş edemiyor. Küresel ısınma tüm ülkelerde alışılmamış sorunlar çıkarıyor.
Arupa ve ABD’de bu yıl yaşananlara baktığımızda önümüzdeki yıllarda da havalar böyle sürerse büüyk felaketler yaşanacağını gösteriyor. Dileriz ilkbahar ve yaz sonunda bizim ülkemizde daha fazla tahribata neden olacak şeyler yaşanmaz, tarım alanlarında verimlilik düşmez, fiyatlar ucuzlar, hem üreticilerimiz kazanır hem de halkımız ucuz alır ihtiyaçlarını.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR