Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Büyükşehir Belediyesi İl Genelinde Yol Yapım Çalışmalarına Devam Ediyor
Halı sahalar 145 gün sonra yeniden açıldı
SINIRDA YANGINLA İLGİLİ ÜST DÜZEY GÖRÜŞME

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

DIŞ GÖRÜNÜŞE ALDANMA…

Bünyamin Alptürk
DIŞ GÖRÜNÜŞE ALDANMA…
20.02.2019 / 11:18
Mevlânâ ne güzel demiş: “Nice insanlar gördüm, üzerinde elbisesi yok. Nice elbiseler gördüm, içinde insan yok.” Dış görünüşümüz insanlar üzerinde bıraktığımız intibanın birinci basamağıdır. Ve ilk intiba her zaman çok önemlidir. Pek çok kişi diplomamızı, özgeçmişimizi veya kişiliğimizi bilemez, bizi dış görünüşümüze göre yargılar ve değerlendirir.
Asıl önemli olan, kişinin dış görünüşü değil sahip olduğu bilgisi, görgüsü, kültürü ve düşüncesidir. Pırıl pırıl şık kıyafetler giyinmiş bir kişiyi centilmence karşılayıp, oturup konuşmaya, sohbet etmeye başladığımızda, iki kelimeyi bir araya getiremiyorsa, saçma sapan konuşuyorsa, anlamalıyız ki kıyafetin hiçte önemi yok. (Nasrettin Hocanın. Ye kürküm ye misali)
Dış görünüşler her zaman bizi aldatabilir. Bir kimsenin iyi veya kötü olduğunu, dış görüntüsüne bakarak değil, bilgisine, görgüsüne, eğitimine, kültürüne bakarak anlarız, anlamalıyız.
Günümüzde büyük, küçük, önemli, önemsiz diye insanları sınıflandırarak maalesef maddi değerler esas alınmakta. Sahip olduğu, para, mal, mülk, mevki, makam, şöhret gibi maddi değerlere göre insanlar kategorize edilmekte, önemli veya önemsiz insan muamelesi görmektedir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi Mevlana Hazretleri, bu çarpıklığa dikkat çekmek için “Nice insanlar gördüm, üzerinde elbise yok. Nice elbiseler gördüm, içinde insan yok” diyerek dış görünüşe bakarak hüküm vermenin yanlışlığını vurgulamıştır.
Bu konuda Anadolu’da halk arasında meşhur bir deyim var:
“Harâbât ehlini hor görme sakın, Nice defineye mâlik viraneler var”
Burada insanların dış görünüşündeki sadeliğin insanı yanıltmaması gerektiğine dikkat çekiliyor. Zira dışarıdan yıkılmış harabeye benzettiğimiz, değer vermediğimiz, önemsemediğimiz bir insan, ruh dünyasında saygıdeğer olabilir. Onun için insanlar hakkında kanaat oluştururken sadece dış görünüşüne veya sahip olduğu maddi değerlere bakıp yanılmamak gerekir.
Yaşadığımız dünyada birileri kendisini büyük ve önemli insan olarak görürken; bazı insanları da küçük insan olarak değerlendirmektedir. Büyüklüğün ve küçüklüğün ölçüsü nedir? İnsanlar neye göre büyük veya küçük olurlar? Büyüklük kaba kuvvet ile mi? Büyüklük mal, mülk, servet ile mi? Büyüklük mevki, makam, koltuk ile mi? Büyüklük şan, şöhret, nam ile mi? kazanılır, büyük veya küçük nasıl olunur? Önemli olan dış görünüş değil, bilgidir, görgüdür, kültürdür. Küpün içinde ne varsa dışına o sızar. Bir topluma giren insanlar kıyafetleriyle karşılanır, fikirleriyle uğurlanır.
Saygılarımla..
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR