Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
16 TON KONSANTRE YÜZEY DEZENFEKTANI KULLANILDI
Maske ve Kolonya Dağıtımımız Sürüyor
KORONAVİRÜSLE MÜCADELE KAPSAMINDA DEZENFEKSİYON İŞLEMLERİ DEVAM EDİYOR

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

MÜTEKKEBİRLERİN YERİ

MÜTEKKEBİRLERİN YERİ
05.04.2019 / 11:23
“İçlerinde ebedî kalmak üzere cehennemin kapılarından girin . Bak ne kötü o mütekebbirlerin yeri !.. “ (Mü’min 76)
Ey beni âdem!..Aklını başına topla, bu ayete vukûfiyetin yok mu? Nedir sendeki bu tetekebbür!..Neyine güveniyorsun da kendini herkesten büyük görüyorsun, o herkesle birlikte yaratıldın!.. Yoksa şu karşıkı dağları sen mi yarattın!.. Halbuki sen daha evvel yoktun, aşağıladığın kimseler de yoktu. Allah seni ve onları neden yarattığını Kur’anı Kerim’de bir çok yerde belirtmektedir ki, yaratılışın itibarıyle mütekebbir olmayı gerektirecek bir sebep yokken, nelerden yaratıldığın Ku’an’da bildirilmişken, nasıl oluyor da mütekebbirliğe yelteniyorsun!..Bak Kur’anı Kerim insanın özünü şu ayetlerle açıklıyor:
“O, dökülen meniden bir nutfe değil miydi “( Kıyame 37 )
“O, insanı bir damla sudan , nutfeden yarattı “ (Nahl 4 )
“Andolsun ki , biz insanı kuru balçıktan , şekillenmiş çamurdan yarattık “(Hicr 26 )
“İnsanı pişmiş bir çamura benzeyen bir balçıktan yarattı“ (Rahman 14 )
“O insan kendisini yoktan var ettiğimizi hatırlamaz mı? Daha önce hiç bir şey değilken“ (Meryem 67 )
“Onu topraktan yarattı, ona “ol “ dedi o da oluverdi “ (Ali İmran 59 )
“, insanı bir damla sudan (nutfe ) yarattı, bir de bakarsınız ki o, Rabbına karşı apaçık bir düşmandır“ (Nahl 4 )
“Alaka geçtiği yerlere tutunma özelliğine sahip bir yapıda olduğu için ana rahmine yapışır, mü’minun suresinde onu emriyuma çevirdiğini, süzülmüş çamurdan yaratılıp kemiklerin üzerine etle donatıldığı anlatılır.”
Daha bunun gibi bir çok ayette yaratılış sırrı anlatılmaktadır. Ben buraya bir kaçını almış oldum. İnsanoğlu neden yaratıldığını bilsin, ona göre yeryüzünde mütekebbirlik taslamasın!..
Rasûlüllah sallallahu aleyhisselâm buyurdu ki:
“Evvelinin bir cîfe, ahirinin bir lâşe olduğunu bildiği halde mütekebbir insana şaşarım“
İnsan yaratılışı ayni,aralarında fark yokken sendeki bu büyüklük kuruntusu ne !..
“Alak, atılmış meni, nutfe, hakir su, kuru balçık, şekillenmiş çamur, pişmiş çamur, şeklinde ifade edilmiş insanın nüvesi, özü,mayası, aslı.”
Öyle ama niye herkese tepeden bakıyorsun, yoksa sendeki hasletler başkalarında yok mu, nerden biliyorsun olmadığını !..O , başkaları dediğin kimseler var ya , onların özelliklerini öğrendiğin zaman, ağzın açık kalır!..Ummadığın onlardaki meziyetlere şahit olduğunda gururlanman, seni aldanmalara götürür de başkalarındaki üstün meziyet ve verilerin ortaya çıkışı karşısında donup kalırsın!..Böylece Hicir Suresindeki ilâhi uyarı, bu kaybedişlerin, aldanışların neşterini vuruyor ve buyuruyor ki: “ Bir zaman gelecek ki inkar edenler, keşke Müslüman olsaydık, temennisinde bulunacaklardır2 ” İnkarcılar gibi başkalarına mütekebbirce davrananlar da keşkelere sığınmadan akıllarını başlarına toplarlar da bu vehimden kurtulurlar!..
“Onları bırak yesinler, içsinler zevk alsınlar; onları (boş) uzun emel oyalasın, ilerde bileceklerdir.”(Hicr 3)
Ey âdem oğlu!..Sen kim oluyorsun da insanlar arasında mütekebbirliğe kalkışıyorsun, yeryüzünde haddini aşıyor, kimliğini kaybediyorsun. Bilmiyor musun ki Mütekebbir, Allah Teala’nın 99 isminden bir tanesi!..Yoksa hâşâ Allah’la yarışa mı kalkışıyorsun .
Kur’anda söz konusu ettiğim , bazı Ayetlerde belirtildiği gibi insanın yaratılışı alak, atılmış men , nutfe, hakir sudan, kuru balçıktan, şekillenmiş çamurdan, pişmiş çamurdan . diye ifade edildiğidir . Buna benzer daha bir çok Ayet vardır insanın özünü anlata . Mütekebbirlerin ahirette gidecekleri yeri bildiren ayeti tekrarlıyorum:
“ İçlerinde ebedî kalmak üzere cehennemin kapılarından girin .Bak ne kötü o mütekebbirlerin yeri. “(Mü’min 76)
“Cehennem mütekebbirler için ne çirkin ve ne kötü bir yerdir “(Nahl 29 )
“Kibirlenip de insanlardan yüz çevirme ve yeryüzünde böbürlenerek yürüme. Çünkü Allah, kendini beğenmiş , övünüp duran kimseleri asla sevmez “ (Lokman 18 )
Peygamberimiz (sa )buyurdular ki:
“Size Cehennemliklerin kimler olduğunu haber vereyim mi? Bütün katı kalpli , kaba, cimri ve kurularak yürüyen mütekebbir kimselerdir “ (Buhari)
“Mütekebbirler Kıyamet gününde, insan suretinde küçük ve kırmızı karıncalar kadar haşır olunacaklardır . Zillet her taraflarından onları kuşatacaktır. Cehennemdeki “Büles” adı verilen bir zindana sürükleneceklerdir . Onları ateşlerin ateşi saracak ve Cehennem ehlinin “Tinetü’l-habâl” denilen kan, irin ve pisliklerden içirileceklerdir.” (Tirmizi , Buhari )
Mevlâna der ki :
“Bahar mevsiminde bir taş yeşerir mi ? Toprak gibi mütevazı ol ki, senden renk renk güller ve çiçekler yetişsin“
“Yeryüzünde böbürlenerek yürüme. Çünkü sen yeri asla yaramazsın , boyca da dağlara asla erişemezsin “ (İsra 37 )
(devamı yarın)
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR