Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
TEKİRDAĞ ŞEHİDİNİ UĞURLADI
Barolara ilişkin kanun teklifinin birinci bölümü kabul edildi
KATARLILAR FSRU’NUN NERESİNDE?

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

NANKÖRLÜK CAN YAKIYOR…

Bünyamin Alptürk
NANKÖRLÜK CAN YAKIYOR…
11.04.2019 / 11:30
Asıl körlük nankörlüktür” diyor Hacı Bektaş-ı Veli,
Nankör insanın, kendi varlığından hoşnut olmadığı gibi eline geçen nimetleri de inkâr etmesidir. Ahlâkî geleneğimizde buna “kâfir-i nimet” denmiştir; nimeti nimet olarak görmeyen kişi demektir.
İnsana ulaşan her nimet Allah’tan bir lütuftur. Bu nimeti getiren kişi, lütuf sahibinin iradesini gerçekleştirmektedir. Böyle bir durumda şükretmemiz gerekmez mi? Güzel bir söz bile olsa yapılan bir iyilik, iyiliğe lâyık görüldüğümüzün ispatı değil midir?
İyiliğe karşı vefasız davranmak, nankörlük etmek, öncelikle yaratılışımızın inkârıdır, insan olmamıza isyandır, herhangi bir iyiliği hak edecek düzeyde olmadığımızın beyanıdır. Oysa rahatsız edici herhangi bir söz veya davranışımıza bile tahammül edebilen olgun kişiler, bizim insan oluşumuzu dikkate almaktadırlar.
Nankörlük bizi Yüce Yaratıcımızdan uzak düşürür. Çünkü O’nun verdiği hayatımız, hayatımızı devam ettiren nefesimiz, yememiz, içmemiz, okuyup anlayabilmemiz Rabbimiz’in izni dahin de değil midir? Hatta çevremizdeki insanların varlığı ve bizleri dikkate almaları, herhangi bir sıkıntımızla ilgilenmeleri Allah’ın bir lütfu değil midir?
Nankör insanın, kendi varlığından hoşnut olmadığı gibi eline geçen nimetleri de inkâr etmesidir.
Bencil karakterli bir yapıya sahip olan bu insan, çevresindekilerin kendisine iyilik etmelerini zorunlu gibi görmektedir. Kendisinin onlardan üst seviyede olduğunu vehmettiği için, nimetleri ve hizmetler hak ettiğini düşünmektedir. Bundan dolayı da iyiliklerin kadrini bilmemekte, hatta zaman zaman iyiliklere karşı kötülükle karşılık verebilmektedir.
Böyle bir insanın akıbetini, Merhum Ömer Nasuhi Bilmen “Fetih Suresi’nin Türkçe Tefsiri” isimli eserinde yer alan Farsça beyitte özetlemektedir:
Nimete şükür nimeti artırır elbet.
Nankörlük de nimeti batırır elbet.
Allah’ın lütfettiği bir güzelliği kabul etmeyip inkâr edersek, o güzellik elimizde kalır mı? Aciz bir kul olduğumuzu unuttuğumuz için nefsimiz ve aklımızla baş başa kalabiliriz. Bizi sıkıntılarımızdan kurtarabilecek Yüce Varlığa karşı nankörlük edersek, her türlü acizliğimize rağmen vefasızca bir tavır sergilemiş olmaz mıyız?
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR