Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
KENTSEL DÖNÜŞÜM ÇALIŞTAYI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
Kent Müzesi envanterini mahalleler ile geliştiriyor
Başkan Çetin Hayırseverlere Plaket Takdim Etti

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

EMANET????????

Bünyamin Alptürk
EMANET????????
04.05.2019 / 09:11
“Muhakkak Allah size emanetleri ehline vermenizi ve insanlar arasında hüküm verme konumunda bulunduğunuz vakit adaletle hükmetmenizi emreder: Allah’ın size yapılmasını öğütlediği bu şey, mahza bir güzellik ve ikramdır: Unutmayın ki Allah her şeyi işitir ve görür.” (Nisa 58)
“Emanet” vahyin insanda inşa etmeye çalıştığı hayat tasavvurunun anahtar sözcüklerinden biridir.
El-Mü’min olan (güvenen ve güvenilmesini isteyen) Allah, mü’min olan (Allah’a güven duyan ve Allah’ın kendisine duyduğu güveni zedelemekten sakınan) insandan, imanının bir gereği olarak emanete sadakat göstermesini, yani emin biri olmasını istemektedir.
Gördüğünüz gibi yukarıdaki cümlede geçen “mü’min, iman, emin” kelimelerinin hepsi de “emanet” kelimesiyle aynı anlam alanına mensupturlar.
Kur’an’ın inşa ettiği bir akıl, kendisine bahşedilmiş tüm nimetlere birer emanet gözüyle bakar.
Buna göre servet bir emanettir, sıhhat bir emanettir, hayat bir emanettir, şöhret bir emanettir, evlat bir emanettir, devlet ve iktidar bir emanettir, bilgi, beceri, akıl, hepsi birer emanettirler.
Emanet, gerçek sahibi tarafından geçici bir süre bir başkasının hizmetine sunulan değerdir. Emanet eden, emanet edilene ya güvenmiştir, ya da güvenilir olup olmadığını sınamaktadır.
Emanet edilen kimse emanet karşısında iki tavır takınır: Ya ihanet eder, ya da sadakat gösterir. İhanet ederse hain, sadakat gösterirse sadık olur. Allah’ın emanet ettiklerine ihanet etmek, verdiğini onun rızası hilafına kullanmaktır. Bu nedenledir ki her günah “emanete ihanet”tir. Ve ihanetin en dehşet sonucu ise Allah’ın insana olan güvenini zedelemektir.
Peki, bir insanın emanete riayet bilincine sahip olduğunun ölçütü nedir? Kısaca, Allah’a ihanet etmemesidir. Söyler misiniz; Allah’ın emanetine ihanet etmekten utanıp sıkılmayan birilerinden kulun emanetine ihanet etmemeleri beklenebilir mi? Ya da hayatını, her şeyini borçlu olduğu Allah’ın emanetine ihanet edenleri, ikbal ve iktidarını borçlu olduğu halka ihanet etmekten ne uzak tutabilir?
Sizce????????
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR