Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneğinden Ziyaret
ÖFKENİN YIKICI ETKİLERİNDEN KURTULMAK
Ergene Belediyesi Akıllı Şehirler Fikir ve Proje Uygulaması Yarışmasına Katılacak

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

DOĞA VE İNSAN HALLERİ

Yüksel İnce
DOĞA VE İNSAN HALLERİ
04.05.2019 / 09:13
1 Mayıs baharın geldiğini müjdeleyen havanın başlangıcı kabul edilir. Bu yılda o gün çalışanlar güzel bir bahar gününü yaşadılar, bayramlarını kutladılar.
Tekirdağ’da 1 Mayıs kutlanmadı, meydanlarda birkaç sendika bildiriyle “buradayız” dediler üyeleri adına da olsa. Ee sonunda soğuk havalar gitti, sıcak havalara giriş başladı. Kara, kırmızı toprak kışın sakladığı tohumları yeryüzüne çıkışlarını acısızca bize sundu, doğayı önce yeşile boyadı, sonra tablo misali renklerin her tonuna bürüdü.
İnsanın, bu güzelliklerin içinde yaşama anlam katan bir katkısı yok, insan doğayı sömürüyor doyumsuzca. Bu doyumsuzluk, doğanın kendiliğinden cömertçe verdiğini, insanın bencilce yok edip, tüketmesi yetmiyormuş gibi, bir de doğa düşmanı kimyasallar atarak, bu kimyasalları toprağın bağrına gömüyor.
İlginçtir ki, insan hangi koşullarda yaşarsa yaşasın, bundan mutluluk duyduğunu hiç söylemiyor, ulaşması olası olmayanları isteyerek kendine yeni yeni mutsuzluluk bahaneleri yaratıyor
Yazın sıcaklar başlayınca kışı arıyor, kışın üşüyünce güneşli yaz aylarının hasretini dile getiriyor.
Demek ki, insan hep elde edemediğinin peşinden koşuyor. İnsanın bu arzusu hem insanlığı olduğu yerden daha ileriye taşırken, bazen de insanlığı, insanın arzularına esir olunca da insanlık felaketlerle karşı karşıya kalıyor, bu bireysel hırs yüzünden.
İnsanlık tarihi, insanı bu tür bencillikleri yüzünden neler yaşadığını anlatıyor, anlayanlara anlatmak isteyenlere.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR