Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Büyükşehir Belediyesi Personeli Bayramlaştı
htiyaç sahibi ailelerin bayramlığı Süleymanpaşa Belediyesi’nden
Başkan Albayrak Kurban Bayramı'nda Vatandaşlarla Buluştu

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

RAMAZAN AYI ve ORUÇLA NEFİS TERBİYESİ-5

RAMAZAN AYI ve ORUÇLA NEFİS TERBİYESİ-5
10.05.2019 / 11:12
Müslümanlar!.. Orucu ruhunuza, gözlerinize, kulaklarınıza, ayaklarınıza… velhâsıl bütün vücudunuza tutturunuz !..
Oruç, haramların, menhiyatın ruhumuza ve bütün bedenî azalarımıza karşı koruyucu bir kalkandır. Bunların günaha dalmasını önler, etrafındakilerle iyi ilişkiler içinde olmaya çalışır, uygunsuz sözler, ileri geri konuşmalar yapmaz; kendisine sataşıldığı ve kavga etmek isteyenlere “Ben Oruçluyum “ desin, diye uyaran Peygamber Efendimizdır.
Yalan söylemeyin, eğriye de ,
doğruya da yemin etmeyiniz. Sizi doğru biliyorlarsa, zaten inanacaklar yemine ne gerek var. Kötü düşünmeyin, küfür etmeyin. Sokakta göz, kulak, el ve ayaklarınızı haramlardan uzak tutun. İşte o zaman bütün vucudunuza oruç tutturmuş olursunuz. ÇOK KUR’AN OKUYUNUZ, ŞURDA BURDA VAKİT ÖLDÜRECEĞİNİZE, EVİNİZDE İBADETLE İŞTİGAL EDİNİZ!..
Şunu unutmayınız ki, bu nefis her zaman ve her yerde, sahibinden terbiyeye ihtiyaç duyar. Haramlara, menhiyatlara, dünyanın süslenmiş cazibesine aldanır, bu cazibe âdeta onu kendisine çeker. Yine unutmayın ki , Cennetin yolu dikenli, Cehennemin yolu ise asfalttır !..
Rasûlüllah bile nefisten endişelenerek Ashâb’ı Kiramı, bir savaş dönüşü uyarmıştır:
Buyurmuşlardır ki:
-Küçük Cihaddan, Büyük Cihada gidiyoruz .
Ashâb:
-Ya Rasûlâllah!..Ne Cihadı, İslâm düşmanlarını yerlere serdik , kafirleri hezimete uğrattık, kellelerini kopardık!..
Rasûlü Ekrem:
- BUNDAN SONRA BÜYÜK CİHÂDA GİDİYORUZ , O CİHAD DA NEFİSLE CİHADDIR.
Hâsılı, tutacağımız oruçlar, nefsimizi günahlardan uzaklaştırsın, yalandan, iftiradan, dilimizi kötü söz söylemekten men etsin, iyi işler yapmayı, herkese faydalı olmayı, fakirleri gözetmeyi nasip etsin .
Benim dikkatimi çeken özel iftar sofralarında eş-dost ve zenginlerin sıralandığıdır. Bu sofralarda pek fakir göremiyoruz , hani aç ve susuz olanları yedirip içirip giydirecektik ya. Neden böyle olmuyor?..
Hülâsa, Oruçlu Müslümnlar!.. vaaz veren hocalardan , ilmihâl kitaplarından, oruçla ilgili müştemilâtları öğrenmeye gayret ediniz. Şimdiden Orucunuzu kutlarım!..
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR