Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
KERBELA ŞEHİTLERİ ÇERKEZKÖY’DE ANILDI
Ahilik Haftası Münasebetiyle Vali Yıldırım’a Ziyaret
Belediye Faaliyetlerinde Günün Özeti

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

İBADET-2

İBADET-2
17.05.2019 / 11:18
Bu hususta Ebu Hureyre radiyallahu anhü, Buharide rivayet ettiği bir Hadisi Kudsîde, Rasûlüllah Efendimizden şöyle rivayet etmiştir:
Allah Teala, şöyle ferman buyurdu:
“Kim benim veli kuluma düşmanlık ederse, ben de ona karşı savaş ilan ederim. Kulumu bana yaklaştıran şeyler arasında en çok hoşuma gideni, ona farz kıldığım ayni şeyleri eda etmesidir. Kulum bana nafile ibadetlerle yaklaşmaya devam eder, sonunda sevgime erer. Onu bir sevdim mi artık ben onun işittiği kulağı, gördüğü gözü, tuttuğu eli, yürüdüğü ayağı, aklettiği kalbi , konuştuğu dili olurum. Benden bir şey isteyince, onu veririm. Benden sığınma talep etti mi, onu himayeme alır, korurum. Ben, yapacağım bir şeyde, mü’min kulumun ruhunu kabzetmedeki tereddüdüm kadar hiç tereddüde düşmedim. Ölümü sevmez, ben de onun sevmediği şeyi sevmem.
( Buhari Rikab 38 )
Bu Hadîsi Kudsîden çıkarılacak ders, kul imandan sonra kendisini ibadete vererek ruhuyla bedeninin bütün azalarıyla ibadete yönelecek; yaşadığı müddetçe aklıyla, kalbiyle, gözleriyle, kulaklarıyla, elleriyle, ayaklarıyla ve bütün azalarıyla ibadet halinde olacak; kul olma sırrına vakıf olunca artık o, kemâlâta ermiştir. Bundan sonra belkide, tersi olarak:
“Kulum akleder benimle, kulum görür benimle, kulum işitir benimle, kulum yürür benimle, kulum tutar benimle, kulum karar verir benimle düşüncesinde, kulunun hüsnüniyeti olarak ifade edilsede bundan sonra Cenabı Hakk, şu fermanı uygun görüyor ve buyuruyor:
“Şayet kullarım sana benden sordularsa ben onlara çok yakınımdır. Bana dua edenin duasını kabul ederim.”
(Bakara:186)
“O Halde Rabbini hamd ile tesbih et ve secde edenlerden ol.”( Hicr:98 )
“ Halbuki Rabbiniz buyurdu ki: Bana yalvarın ve dua edin ki, duanızı kabul edeyim. Şüphesiz ki, bana ibadet etmeyi kibirlerine yediremeyenler, horlanmış rezil ve perişan olarak cehenneme gireceklerdir.” ( Mü’min 60 )
Dua, ibadettir…İbadetsiz kulluk olmaz: İbadetsiz, Müslümanlık hiç ama hiç olmaz!..
Pervasızca şöyle ifadelenir, bazı Müslümanlar tarafından, “ben ibadet etmiyorum, sen benim kalbime bak” “Ne varmış senin kalbinde ““Benim kalbim temiz ““Kalbini puro sabunuyla mı yıkadın yoksa.”
Böyle gevezelik yapanların ancak münasebetsizliklerinin , kusur ve kabalığının zevzekliğidir bunlar!..
Hulâsa, Allah Teâla şu Âyeti Kerime ile kullarını , dolayısıyla Müslüman kullarını ikaz ediyor ve dikkatlarını çekiyor:
(İnanç zaafiyetiyle, duasız, ibadetsiz, maksatsız , boşuna bir hayat geçirme, hâlâ ne aldanıp duruyorsun)
“SANA ÖLÜM ( YAKÎN ) GELİNCEYE KADAR RABBİNE İBADET ET “ (Hicr: 99)
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR