Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan AB liderlerine mektup
ALTYAPI ÇALIŞMALARI HAKKINDA BİLGİLENDİRDİ
Gıda Sanayi ve İçecek Sanayi Meclisleri toplandı

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

TECRÜBE İLE SABİTTİR…

Bünyamin Alptürk
TECRÜBE İLE SABİTTİR…
13.06.2019 / 11:26
Var olan hayatınızı diğerlerinin ne düşüneceğini çok fazla umursar, çok fazla dert ederseniz, hedeflerinize ulaşmak için ne zamanınız ne de kudretiniz kalır. Tanıdığınız herkesin sizin hakkınızda bir fikri vardır ama temelde bu fikirleri şekillendiren; siz değil o kişinin algı düzeyi, geçmişi, tecrübesi ve duygu dünyasıdır. O halde, çevrenizdekilerin fikirlerini almak ne kadar iyiyse, hayatınızı bunlara göre şekillendirmemek de o kadar önemlidir.
Bir şey sizin için önemliyse, onu bugün yapın, yaşayın. Yarına erişeceğinizin garantisi yok; ama bugün avuçlarınızın içinde canlı canlı duruyor. Oradan kayıp gitmeden bugünden tasarruf edin. Şu an gerçekleşmekte olana, şimdi yanınızda bulunan kişilere, elinizdeki mevcut işe, bugün verdiğiniz kararlara, büyük ya da küçük fark etmez, dikkat kesilin. Bugün yaptığınız, yarını biçimlendirir. Bugünkü siz, yarınki size şekil verir.
Dün olan, geçti gitti. Beklenmedik aksaklıklar, zor durumlar, başarısızlık ve çatışmalar… Artık değiştiremezsiniz, o halde önünüzdeki maçlara bakacaksınız. Öfkeyle, kırgınlıkla, lanet okumayla, pişmanlık nameleriyle enerjinizi tüketmeyin. Bunlar sizi geleceğe zamk gibi yapıştırır ve geçmişi olan ancak geleceği olmayan bir kişi haline getirir.
Hakiki başarı zaman ve alın teri ister. Uzun çalışma saatleri, uykusuz geçen geceler, düşmek ve yeniden ayağa kalkmak, bir türlü öğrenilemeyen kavramlar, öğretmenler, destek verenler, koçlar, uzmanlar, akıl hocaları… Dışarıdan bakıldığında süslü ambalajlı, ama içinde bin bir zahmet barındıran, kocaman bir pakettir başarı.
Kendinizin hem en acımasız eleştirmeni hem de en büyük taraftarı olabilirsiniz. Yeteneklerinize, değerinize ve başarılarınıza güveniniz yoksa başkalarının asla olmayacaktır. Hepimizin hayata vereceği kıymetli bir şeyler vardır; ne olduğunu henüz keşfedememiş olsak da… Yapabileceklerinizi henüz gözünüzde canlandıramamanız, başarılı olmayacağınız anlamına gelmez. Geçmişte başarısızlığa uğramış ve hatalar yapmış olmanız da gelecekte aynısını yaşayacaksınız demek değildir. Emin olun, hayal ettiğinizden daha fazlasını başarabilirsiniz.
Eski patronunuzla, meslektaşlarınızla, iş arkadaşlarınızla artık görüşmüyor olsanız da bir gün onlara ihtiyacınız olmayacağını garanti edebilir misiniz? Geçmişte tanıdığınız kimseler hakkında kötü konuşmayın, her zaman onlara saygı duyduğunuzu ifade edin. Sadece iş arkadaşlarınız için değil, eski okul arkadaşlarınız, komşularınız, apartman görevliniz, işyerindeki hizmetli teyze, çaycı amca… Hepsiyle yolunuz bir gün bir yerde kesişebilir. İçinizde hepsi hakkında güzel duygular biriktirin, onları güzel sözlerle anın. Ara sıra arayıp hatırlarını sormayı ihmal etmeyin. Geniş bir network, ileriki yaşamınızda sizi destekleyecek zengin bir fikir ve destek kaynağı demektir. (Hadi bir istisna verelim; sizi sırtınızdan vuran, dürüstlük ve samimiyetinden şüphe duyduğunuz kişileri liste dışı bırakabilirsiniz.)
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR