Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan AB liderlerine mektup
ALTYAPI ÇALIŞMALARI HAKKINDA BİLGİLENDİRDİ
Gıda Sanayi ve İçecek Sanayi Meclisleri toplandı

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

DEĞİŞİM GÜVENE DAYANMALI

Yüksel İnce
DEĞİŞİM GÜVENE DAYANMALI
07.12.2019 / 08:57
Kış kışlığını henüz yaşatmadı bize. Aralık ayı kış mevsiminin başlangıcı sayılıyor. Son iki gündür sabahları 2 dereceye kadar indi sıcaklar. Kar yağar mı bilmem ama, kar yağışı ısıyı yükseltir, havanın soğukluğu ayaz denilen esintiyle gelir, dondurur her yerimizi, buz kaplar sokakları, caddeleri.
Küresel ısınmanın getirdiği mevsim değişikliklerinde yaşıyoruz ülkemizin her yerinde. Bu değişimler su zengini ülkemizi, su fakirliğine itiyor. Barajlarımızın su seviyesi yağmur yağmayınca en alt düzeye indi deniyor sorumlularca.
Öte yandan ilkbahar ve yaz ayları daha sıcak günlere dönüşüp tropikal ürünlerin yetiştirilmesine olanak sağlıyor. Akdeniz ve Ege bölgelerimizde.
Ancak çiftçilerimiz geleneksel tarım anlayışını bir türlü terk edip, modern tarım işletmeciliğine dönemediler. Miras kalan parçalanmış küçük toprak parçalarında ekim yapmaya devam ediyorlar.
Tarım insanları kooperatifleşmelere yanaşmıyorlar birbirlerine güvenmedikleri için. İşte bu güvensizlik tarımda verimsizliğin devamına neden oluyor. Her ne kadar miras yoluyla parçalanan üretim alanlarının birleştirilmesi için yasa çıkarıldıysa da, yasanın bu emrini yerine getirmek için, tarımla uğraşanlar, miras paylarını birleşik göstererek, kişisel menfaatlerini koruyorlar. Bu da tarımda değişimi önlüyor, verimi düşürüyor.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR