Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
16 TON KONSANTRE YÜZEY DEZENFEKTANI KULLANILDI
Maske ve Kolonya Dağıtımımız Sürüyor
KORONAVİRÜSLE MÜCADELE KAPSAMINDA DEZENFEKSİYON İŞLEMLERİ DEVAM EDİYOR

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

KISSADAN HİSSE OLA

Bünyamin Alptürk
KISSADAN HİSSE OLA
25.12.2019 / 11:05
Bir şeyi var etmek, diğer bütün varlık şartlarının bir araya gelmesiyle mümkündür. Onun için zordur. Güzel bir bina yapmak için, taşa, toprağa, çakıla, demire, suya, mimara, mühendise, ustaya, işçiye vs. bir sürü şeye ihtiyaç vardır. Bunlar bir arada olursa ancak o bina oluşur.
Bu kadar varlığın bir araya gelmesiyle yapılan binayı yıkmak için ne lazımdır. Hiç bir şart aramıyor, sadece bir lokum dinamit yeter, yâda bir kibrit çöpü. Düşünün ki yüz günde yapılan o güzelim binayı yapmak mı zor, yoksa bir kibrit çöpüyle yakmak mı?
Şair Mehmet Akif diyor ki;
Yıkmak insanlara yapmak gibi kıymet mi verir?
Emin ol onu en çolpa herifler de becerir.
Sade sen gösteriver “işte budur kubbe” diye,
İki ırgatla iner şimdi Süleymaniye…
Ama gel kaldıralım dendi mi, heyhât, o zaman,
Bir Süleyman daha lazım yeniden bir de Sinan…
Etrafımıza bakıyoruz ne görüyoruz genelde. Fitnecilik, bozgunculuk, yalan, riya. Bütün bunların oluşması için insani ve cinni şeytanların olması yeter. Çünkü bunlar tembeldir, yapmazlar, yıkarlar. Bozgunculuk, fesatçılık çıkarmaları, insanları günaha atmaları kolaydır. Namaz kılmamayı, kötülükleri, belaları, inkârı telkin ederler. Onlarda mükemmellik, iyilik, onarmak, güzellikler ve sevap yoktur.
Yeryüzünde iki türlü insan bulunur bana göre. Birisi kendisi için yaşayanlar, egoist olanlar. Acımasız, zalim, kural tanımayan, insani değerleri taşımayan kişiler. Öbürü ise merhametli, şefkatli, hoşgörülü ve sevecen kişiler. Hayır, işlerinde yarışırlar.
Kendisi için yaşayanların mutlulukları anlıktır, ne kendileri huzur bulur nede beraber yaşadıkları. Fakirler ve muhtaçlar söz konusu olduğunda “bana ne kardeşim, ben kazanırken yanım damıydılar” der. Zekât, sadaka gibi yardımlarda elleri ceplerine gitmez.
Başkaları için yaşayanlar fakirler ve muhtaçlar söz konusu olduğunda dertlerini kendilerine dert edinirler. Ülkeleri, milleti söz konusu olunca davalarına sonuna kadar sahip çıkarlar. Dünyayı, ailelerini ve işlerini de ihmal etmezler. Bunlar birde mümin iseler dünyaya hak ettikleri kadar değer verirler. Ancak bilirler ki asıl yurt ahret yurdudur. Bilirler ki bu dünyada en kıymetli şey Allah’ın hoşnutluğu ve rızasını kazanmaktır.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR