Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Sokağa çıkma kısıtlamasını ihlal eden 47 bin 831 kişi hakkında işlem yapıldı
Trakya’da 65 yaş ve üstü vatandaşlar sokağa çıkarak bayramın keyfini yaşadı
Tekirdağ’daki Elmas nine, Trabzon’daki torunlarıyla telefonda görüntülü bayramlaştı

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

İNSAN-1

İNSAN-1
16.01.2020 / 11:14
Yeryüzünün halifesi!..Yaratılanların şâhı, en muhteşemi. Dört bölümlü hayat çizgisi ve bu çizginin içinde adımlarını atmaya, hedefine doğru yol almaya mecbur edilmiş canlı!..Bu da çocukluk, gençlik, olgunluk ve ihtiyarlık safhaları. Önce insan diyelim, sonra nasıllara dalalım:
Kur’an’a göre şöyle :
“And olsun Biz , insanı süzülüp çıkarılmış çamurdan yarattık. Sonra onu emin ve sağlam bir rahimde sparma haline getirdik . Sonra sparmayı embriya yarattık, derken, o embriyaya bir çiğnem et parçası halinde yarattık derken, o et parçasına bir takım kemik yarattık da sonra o kemiklere bir et giydirdik. Sonra onu diğer bir yaratık olarak teşekkül ettirdik. Yapıp yaratılanların en güzeli olan Allah , pek yücedir.”(Mü’minun12-14)
Bu şekilde yaratılan insan, hiç düşünmeden, hikmetini araştırmadan çocukların kız- erkek veya kısır oluşu karşısında başlar mızmızlanmaya; neden sadece erkek çocuk, veya neden sadece kız çocuk veya kısır oluşuna!..
Buna da Allah Teala’nın şu ayeti cevap teşkil eder:
“Dilediği kimseye kız çocuk bahşeder . Dilediği kimseye de erkek çocuk bahşeder. Yahut Allah onları, erkek ve kız olarak ikiz verir. Dilediğini de kısır yapar”(Şûrâ 39)
Var mı itiraz eden veya şikayetçi olan ?..Elbette kimse itiraz edemez ve şikayetçi olamaz , çünkü bunun başka türlüsü yok!..
Bu Ayeti Kerimenin karşısında böylelerinin mızmızlığı boşuna olmuş değil midir!..
Necm Sûre’sinin 39. Âyet’inde de insan , kendisine hak etmediği hiç bir şey verilmeyeceğini idrak etmez :
“Doğrusu insana çalışmasından başka bir yoktur, verilmez”
“Allah’ın yaratışında değişiklik olmaz…”(Rum30)
“ Sizi topraktan, sonra sperm damlasından ve sonra bir döllenmiş hücreden yaratan O’dur ve sonra O, sizi çocuklar olarak hayata getirir, olgunluk çağına erişmenizi ve ardından yaşlanmanızı emreder ama bir kısmınız için daha erken ölüm verir ve bütün bunları takdir eder ki , O’nun belirlediği vadeye erişesiniz ve aldığınızı kullanmayı öğrenesiniz”(Mü’min 67)
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR