Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
İtfaiye Haftası’nın 306. Kuruluş Yıl Dönümü Kutlandı
Marmara Bölgesi’ndeki Oda ve Borsalarla istişare
TRAKYA BELEDİYELER BİRLİĞİ EYLÜL AYI MECLİS TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİ

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

İNSAN - 6-

İNSAN - 6-
22.01.2020 / 11:06
İşte insanın başlangıç noktası !.. Anne – babanın uhdesinde yetiştirilecek çocuk, geleceğin en biçimli, en mu’tedil, insanlık haysiyetine hediye edilecek geleceğin insanı !..O önce bakımlı, eğitimli, dünyaya geliş gayesince Yaradan’ını tanıyan, bilen, kul olma vasfının içinde Allah’ın emirleri olan inançlarını, ibadetlerini yaparak saadet güzergâhı çizgisinde ileriye, iyi insan olma potasında ülkesini seven, geleceklere yönelerek tam bir insan vasıflarını benliğinde toplayan. Toplum , çevre ve insanlar içersinde yetişerek gençliğe doğru yol alır. Tabii burada iyi ve kötü olması için, çeşitli etkileşimlere ve yardıma ihtiyaç vardır !..
Bu evrelerin içinde, anne –babasının ve başkaların yardımına en çok muhtaç olan çocuktur. Yetiştirilme evresindedir .
Böylece o, eğritilir, doğrultulur dayacanlarla, desteklerle, sonunda dimdik tam bir insan fidanı olarak, gençlik güzergâhına adım attırılmış olur !..
2- GENÇLİK EVRESİ :
Rasûl Sallâllâhü Vessellem Efendimiz, Gençlik için şöyle buyurur :
“Gençlik, bir nevi deliliktir !..”
Devam ederek :
“Allah, ibadete düşkün gençle Meleklere karşı iftihar ederek :
“KULUMA BAKIN, BENİM RIZAM İÇİN NEFSANİ İSTEKLERİNİ TERK ETMİŞTİR”
Gençlerimizin en hayırlısı, ihtiyarlar gibi ölümü düşünen, gençlik hevesatına mağlup olmayıp gaflette boğulmayandır .
Gençlik, en buhranlı, en delilik çağı, dedik. Tabii çocuklukta kazandırılan iyi hasletler sayesinde dost doğru güzergâhında saadet ve mutluluk çizgilerini takip eder ve mu’tedil, gençlik âbidesi olarak mı çıkar karşımıza !..
Yoksa, hoplama – zıplama, hay-huy, boşvermişim dünyaya, hercai ile deliliklerini yaşamak; uyuşturucu, içki, kumar, fuhuş gibi yan yolların mahvedici, felâkete doğru atak hamlesi önünde yuvarlanan, menhiyatın cenderesinde, dengesizce, insanlık haysiyetini hiçe sayarak, düşüncesizce etrafa saldıran, hak – hukuk tanımayan ihtiraslarının ve nefsinin zebunu olmuş bir genç mi ?..
Daha önce belirttiğimiz gibi, böyle olması, çocuğun iyi veya kötü yetiştirilme fonksiyonuna bağlanabilir bu durum!.. Seçilmiş, tertemiz toprağa ekilmiş fidanların yetiştirilme amelesi neticesinde meyveler istenilen kıvamda elde edilebilinir !..
Abdullah bin Abbas’ın rivayetine göre Ekrem efendimiz , gençlere şu nasihatı yapmıştır :
“Delikanlı, sana bazı şeyler öğreteceğim, Allah’ın hakkını koru ki, Allah da seni korusun. Allah’ın hakkını gözet ki, O’nu hep yanında bulasın. Bir şey istediğinde Allah’tan iste. Yardım dilediğinde Allah’tan yardım dile. Şunu bilmelisin ki, bütün toplum, varlık âlemi bir konuda senin yararına bir şey yapmak için bir araya gelse, ancak Allah yazmışsa sana destek verebilirler. Yine bütün toplum sana zarar vermek için bir araya gelse ancak Allah yazmışsa sana zarar verebilirler. Zira kalemler kaldırılmış, sayfalar kurumuştur .(Tirmizi)
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR