Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Santranç  turnuvası  Dünya’da da  izleniyor
AŞKLA SARILMAK  KALP HASTALIĞI  RİSKİNİ  AZALTIYOR
BÜYÜKŞEHİR’E BAĞIMSIZ ADAY ETHEM ARDA

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

DERNEKLER NE İŞE YARIYOR?

DERNEKLER NE İŞE YARIYOR?
19.02.2014 / 08:57
Hafta sonu, Çorlu TÜMKASDER Kastamonulular derneğinin olağanüstü genel kurul toplantısına katıldım. Bu toplantıda, derneğin başkanı Murat Çalık’ın verdiği bir rakam dudağı uçuklatan cinstendi.
Sadece Çorlu’da 307 adet dernek olduğunu, bunların 304 Tanesinin kahvehane, birahane ve lokal olarak hizmet verdiğini söyledi. Bir düşünün sevgili okuyucular; Bir dernek kurulmuş ama bu derneğin bürosu bir birahane. Nasıl bir dernek anlayışıdır bu? Bu konuda Murat başkana hak vermemek nankörlük olur.
Derneğin faaliyetleri kanunlarla belirlenmiştir. Örnek olarak Fenerbahçeliler derneğinde, bilet ve organizasyonlar ile toplantılar ele alınır. Bu saydıklarım birahanede veya kahvehanede yapılamaz.
Eğer bir kahvehane, birahane veya lokal kurulmuşsa bu tamamen dernekler kanunundaki düşük bedelle işyeri açma ve işletme amacıyla kurulmuş demektir. Ancak bir ofis olur, onun yanında da derneğin lokali kurulabilir.
Benim şu ana kadar gözlemlediğim kadarıyla dernek anlamında faaliyet gösteren Çorlu’da Sulusaraylılar Derneği, Sinoplular derneği, Kastamonulular derneği, gerçekten sosyal anlamda dernekçiliğin gereklerini yerine getirmektedirler. Düğünde, cenazede, eğlencede, hastalıkta ve daha birçok konuda üyelerine destek olmaktadırlar. Çorlu Kırım Tatarları Derneği de kültürünü en iyi yansıtan derneklerden biridir. Bu tür toplumsal derneklere her zaman saygımız vardır. Ama kahvehane ve birahaneden dernek olmaz. Bu çıkar amaçlı kurulmuş derneklerin valilik dernekler müdürlüğü, kaymakamlık ve belediye zabıta ekipleri tarafından sıkı bir denetimden geçirilmesi şarttır. BİRAHANEDEN DERNEK OLMAZ. SORUNU OLAN BİR BAYAN, SORUNUNUN ÇÖZÜLEBİLMESİ İÇİN BİRAHANEYE Mİ GİRECEK? AYIP YAHU.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR