Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
TEKİRDAĞ HİZMET GÖNÜLLÜLERİ DERNEK BAŞKANI SAMİ DURAK:
BAHÇELİEVLER MAHALLESİ MUHTAR ADAYI SEVCAN ALP:
Çanakkale Zaferinin 104. Yılında Şehitlerimizi Andık

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ARICILARIN EN BÜYÜK AŞKI BALLI POLENLİ BİTKİLER - 1-

ARICILARIN EN BÜYÜK AŞKI BALLI POLENLİ BİTKİLER - 1-
24.02.2014 / 09:00
Arıcılıkta yüksek gelir elde etmeyi sağlayan koşullardan birisi ve en önemlisi, arıcılık için elverişli bir alan, bölge seçmektir. Çünkü arıların balözü ve çiçek tozu toplayabilmesi için hemen hemen her yerde çiçek bulunur. Fakat her yerdeki koşullar aynı değildir. Çünkü her bölge kendi özellikleriyle birbirlerinden çok önemli derecede farklıdırlar. Coğrafi durumu farklıdır, iklim farklıdır, çiçek farklıdır v.s.
Hemen hemen her yerde az sayıda arı ailesi bulundurmak için gerekli koşullar vardır. Fakat örneğin 50-100 kovanlı arılıklar kurmak için her yer müsait olamaz. Bu nedenlerle ticari arıcılık yapacak olanlarla birkaç kovanla amatör arıcılık yapacak olanların koşulları da değişiktir.
Modern kovanlardan yüksek verim sağlayabilmek ancak ve ancak balözü ve çiçek tozu fazla olan bitkilerin varlığına, yani daha kısa bir deyimle ARI MERASININ karakterine bağlıdır.
Yurdumuzda nektar ve polen veren binlerce çeşit çiçekli bitki vardır. Fakat bunlardan ancak 250-300’ü arıcılık için önem taşır. Çünkü bu çiçekler yeter derecede balözü salgılarlar ve böyle bitkilerin daha büyük bir alanda bulunmaları bol gelirli bir arıcılığın gelişmesine olanak hazırlar. Bu bitkilerin çiçek açması zamanında arılar en fazla nektar toplayıp, kovanlarında bal depo edebilirler. Bu devrelere göre arıların esas bal toplama zamanı da tesbit edilir. Daha az ballı çiçeklerden nektar toplamaya yardım edici koşullara 2’inci dereceli bal toplama süresi denilir. Bu devrelerinde büyük önemi vardır. Fakat bu devreler bal toplayıp depo etmeye değil de arı ailesinin inkişafının ve yaşantısının devamına faydalı olurlar.
Ballı bitkiler çiçek açma sürelerine göre şu gruplara ayrılırlar.
a) Erken ilkbahar,
b) İlkbahar,
c) Yaz
d) Güz merası olabilir.
Fakat arıcılık için en elverişli bölgeler muhakkak ki yukarıda belirtilen bütün grup bitkilerin bulunduğu yerlerdir. Zira böylelikle hem arı ailesi devamlı inkişafını sağlar ve hem de bal yedeği toplar. (Devam edecek)
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR