Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Başkan Albayrak Sahurda Safaalanlı  ve Karaiğdemirli Vatandaşlarla Buluştu
Hürriyet Mahallesi  Gönül Sofrasında  bir araya  geldi
Sosyal Güvenlik şemsiyesi delik deşik oldu

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ARICILARIN EN BÜYÜK AŞKI BALLI POLENLİ BİTKİLER - 2-

ARICILARIN EN BÜYÜK AŞKI BALLI POLENLİ BİTKİLER - 2-
25.02.2014 / 08:47
Yalnız tek grup bitkilerin bulunduğu sahalarda bal merası zayıftır ve balsız uzun süreler mevcuttur. Bu koşullar altında eğer gerekli tedbirler alınmazsa elbetteki arıcılık gelirli olmayacaktır. Bunun için arıcının ballı bitkiler yetiştirmesi gerekir ve öyle ki, bu yeni bitkilerin çiçek açma zamanı çiçeksiz geçen süreleri doldurmalıdır. Ya da seyyar (gezginci) arıcılık tatbik edilmelidir.
Arıcılarımızın ballı bitkileri daha iyi ve kolay tanıyabilmeleri için onları kullandıkları ve çiçek açtıkları çevreye göre şu gruplara ayıracak ve bu başlıklar altında mümkün olduğu kadar özellik ve ayrıntılarını özetleyeceğiz.
1- Ormanlarda, orman kuşaklarında ve parklarda rastlanan ballı ağaçlar
2- Çayırlardaki ballı bitkiler,
Serbest olan azotu, kökümdeki yumrular
Vücuduma sindirip tekrar toprağa sunar,
Su bulmazsa neşesiz kalır biraz bu âşık;
Elverir ki veriniz bana siz bol bol ışık.
Sulanır budanırsam artar hemen kudretim.
Çeliğimle yetişmek ayrı bir meziyetim.
“Orman Dile Geldi”den
İlkbaharda açan ve ağaç türlerinden bal membaı olarak bizim için en kıymetlisi beyaz akasyadır. Tarife ihtiyaç hissedilmeyecek derecede herkesçe bilinen bir ağaçtır. Ekseriyetle düzlük yerlerde yetişmiş ve yetiştirilmektedir. Dağlık yerlerde de yetiştirilebilir. Çok yerlerde hatta küçük ormanlar halini almıştır. Bu bölgelerde arıların esas merasını teşkil etmektedir. Çeşitli yerlere göre akasyalar nisan-mayıs aylarında çiçek açarlar. Daha yüksek yerlerde ise haziran aylarında açarlar. Ağacın çiçek açma devresi 10-15 gün devam eder. Akasyanın çeşitli çiçekleri ise 3-4 gün devamlı olarak nektar ayırırlar. Kurak ve rüzgârlı zamanlarda yufka toprağa köklenmiş olan ağaçların nektar ayırması hafiftir. Bundan başka akasyaların çiçek açma süresi çok kere yağmurlu havalara rastladığından arıların bu çiçeklerden faydalanabilmeleri için herşeyden evvel kovanı kuvvetlendirmek şarttır. Beyaz çiçek açan akasyadan arılar daha fazla nektar ve daha az miktarda açık sarı renkte çiçek tozu toplarlar. Akasya, beyaz, nefis ve oldukça geç kristal haline gelen bal verir. Genellikle süzülmesinden uzun bir süre sonra küçük küçük kristaller oluşur. Bir sözle yüksek kalitesinden dolayı, pazarda diğer ballardan daha çok tercih edilen ve kıymet verilen bir baldır.
(Devam edecek)
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR