Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Çocuk Oyunları Tiyatro Festivali Perdelerini Açıyor
Başkan Albayrak Çerkezköy'deki Yatırımları İnceledi
Evrenin Müziği Resim Sergisinin açılışı yapıldı

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ARICILARIN EN BÜYÜK AŞKI BALLI POLENLİ BİTKİLER - 3-

ARICILARIN EN BÜYÜK AŞKI BALLI POLENLİ BİTKİLER - 3-
26.02.2014 / 08:48
Beyaz akasya iklim ve toprak şartlarını güç beğenir bir ağaç değildir. Çabuk yetişir ve kerestesi her sahada kullanılabilecek kadar sağlamdır. Gayet tez çoğaltılır, kolay köklenir. Bu yüzden bilhassa parkları ve yol kenarlarını süslemek ve gölgelemek maksadıyla dikilir. Keza akasya ağaçlarının kökleri kuvvetli olduğundan dere sahillerini, yol kenarlarını sabitleştirmek için de kullanılmaktadır. Akasya ağacının geniş ölçüde orman koruma kuşakları terkibine girmeleri lazımdır.
Macaristan’da arıcılardan beher kovan başına alınan vergilerle yurtlarının kıraç ve verimsiz topraklarına yol kenarı ve orman kuşaklarına bu çok bal veren akasya ağaçlarının dikildiği Birinci Ziraat Kongresi’ndeki konuşmacılarca belirtilmiştir.
Akasyanın çiçek açtığı devrede havanın genellikle yağışlı, fırtınalı, serin geçmesi arıcılar için dezavantajdır.
AKÇAAĞAÇLAR:
Ormanlık bölgelerde yukarıda zikrettiğimiz ağaçlarla beraber ilkbaharda çiçek açan akçaağaçlar arılara çiçek tozu ve nektar sağlarlar. Daha mühimleri sivri yapraklı akçaağaç, kır akçaağacı v.s’dir. Muhtelif türler içinde kır akçaağacı en fazla bal vereni sayılmaktadır. O, ekseriyetle daha alçak kır bölgelerinde, dağlık bölgelerde yetişir. Çiçeklerinden arılar fazla çiçek tozu ve nektar toplarlar. Oldukça iyi kalitede bal verirler.
“Türlerimle parkları, bahçeleri süslerim,
Elverir ki nemli ve killice olsun yerim.”
AT KESTANESİ:
Yemişleri iri kestaneye benzeyen bir ağaçtır. Yurdumuzun Trakya Bölgesinde kesif miktarda dikilerek tohumundan yağ almak için yetiştirilen, park ve bahçeler ile yol boylarına süs için dikilen bir ağaçtır. Çok koyu gölge yapar ve şemsiye gibi dallanır. İkinci kalitede koyu renkli bal verir. Arılar bu balları ilkbaharda kendi ihtiyaçları için harcarlar. Bu ağaca arılar oğul verir gibi yayılarak yararlanırlar. Nisan ve Mayıs aylarında çiçeklenir.
GLADİÇYA:
Bol nektar veren bir ağaçtır. Mayıs ve Haziran aylarında çiçeklenir. Nektar ve çiçek tozu toplayan arılar onu gayet sık ziyaret ederler. Toprak ve iklim seçer olmadığından memleketimizin her tarafında bilhassa çit bitkisi olarak yetiştirilmektedir. Bu nedenle de daha çiçek açmadan budanır. Bu yüzden de arılar ondan yararlanamazlar. Arıcılık bakımından faydalı olabilmesi için başka alanlarda ve orman koruma kuşaklarında yetiştirilerek budanmaması gerekir.
ÇİĞDEM:
Zambaklar familyasından beyaz, sarı, mavi, pembe renkli çiçekleri ile tanınır. Dağlarda ve kırlarda yetişir; ilkbaharın müjdecisi ve sonbaharın habercisidirler. İlkbaharda açan çiğdemler arılar için adeta bir polen deposu vazifesini görürler. Sonbahar çiğdemleri ise az miktarda da olsa nektar ifraz ederler.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR