Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
“Gribe iyi geliyor” diye bilinenler,  gerçekten faydalı mı?
Şarköy’de Meyveciliğe  Büyükşehir Desteği
OBEZİTE İLE BAŞ ETMENİN 7 YOLU

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

YAZ MEVSİMİNDE ÇİÇEK AÇAN BİTKİLER: IHLAMUR

YAZ MEVSİMİNDE ÇİÇEK AÇAN BİTKİLER: IHLAMUR
27.02.2014 / 08:53
İlkbaharda çiçek açan bitkiler daha çok arıların üreme ve gelişmesi yönünden büyük değer taşır. Yaz aylarında çiçek açan bitkiler ise, gelişip gürleşerek aile içindeki sayıları 40-50 bini bulmuş işçi arıların bütün gayret ve heyecanı ile bal topladıkları devrede pek faydalı ve verimli olmaktadırlar. Bunları önem sıralarına göre inceleyelim:
“Bendeniz eczacıyım şifalı çiçeğimle
Başbaşayım her zaman hastalarla, hekimle
Nerde bir soğuk alan, başına ağrı gelen,
Sinirleri bozulan, tansiyonu yükselen,
Varsa koşarak, hemen gelip bana başvurur.”
Merak edip sorarsanız adım IHLAMUR...
ÇİÇEKLERDEN BAL VE ET ÖZÜ AKAN BİR AĞACIMIZ IHLAMUR:
“Arı ile uğraşanlar beni arayıp sorar
Süslenir hep benimle parklar, bahçeler, yollar.”
Yeryüzündeki bitkiler içerisinde bize en çok ve en iyi kalitede bal veren IHLAMUR, güzel kokulu çiçeklerini açmayı yaz aylarının sıcak ve kurak günlerine saklar. Kalp biçimindeki sık yaprakların ile bize en koyu en serin gölgeliği de sağlayan ıhlamur; parkların, süs bahçelerinin ve yolların değerli bir ziynetidir. Güzellik ve canlılığından hiçbir şey kaybetmeden dikildiği yerleri asırlarca süsler.
Güzel kokulu çiçeklerinin sapları yaprakçıklı olup üçlü ya da beşli salkımlar halindedir. Bol bal özü salgılayan ve az miktarda da et özü (Çiçek tozu - polen) veren çiçekleri 15-20 gün gayret perilerimiz arıların ziyaretine açıktır.
Memleketimizde yetişen 3 türü vardır. Bunlar büyük yapraklı Tiliya argetea’dır. Arıcılık yönünden hepsinin de ayrı ayrı önem ve değeri vardır.
Ihlamurun yalnız çiçekleri değil, gündüz ile gece arasındaki ısı farkının yüksek olduğu yaz aylarında ve bilhassa çok kurak ve sıcak gündüzleri takip eden serin gecelerde onun yapraklarıda bal özü salgılar ve ertesi günler arıların kısa sürede kovanlarını bal ile doldurmalarına olanak hazırlar.
Ihlamur çiçeği balının sarımtırak ve çok az yeşile kaçan açık ve parlak rengi, nefis kokusu ve kendine özgü tatlı bir lezzeti vardır. Ihlamur balı oldukça geç ve güç kristalleşir yani şekerlenir. Tıpta boğaz ve akciğer hastalıklarının tedavisinde önemle aranır.
Bir dekarlık alanı kaplayan ıhlamurluktan arılar 100 kilo bal derlerler. Yani bir ağaçtan 10 kilo bal. Çeşitli ıhlamur türlerinin ayrı ayrı zamanlarda çiçek açmaları bal toplama süresini daha çok uzatır ki bu takdirde verim daha da yükselir. İlk çiçek açan türü büyük yapraklı adi ıhlamur, 10-15 gün sonra ufak yapraklı ve en sonra da gümüşü yapraklı ıhlamur çiçek açar. Yukarıda bir ağaçtan alındığı belirtilen 10 kilo bal yalnız çiçeklerden derlenene ait olup bazı seneler olan yaprak salgısına bu miktar dahil değildir.
(Devam edecek)
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR