Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Başkan Albayrak Sahurda Safaalanlı  ve Karaiğdemirli Vatandaşlarla Buluştu
Hürriyet Mahallesi  Gönül Sofrasında  bir araya  geldi
Sosyal Güvenlik şemsiyesi delik deşik oldu

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ÇİÇEKLERDEN BAL VE ET ÖZÜ AKAN BİR AĞACIMIZ IHLAMUR

ÇİÇEKLERDEN BAL VE ET ÖZÜ AKAN BİR AĞACIMIZ IHLAMUR
28.02.2014 / 08:54
Sakin, rüzgârsız geçen mevsimlerde, kuvvetli killi ve kumlu killi topraklarda yetişen ıhlamur ağaçlarının çiçeklerinin nektar, balözü verimi daha yüksektir ve ıhlamur çiçeklerinin nektarında %33 oranında şeker vardır.
Ihlamurların çiçek açma tarihini o yılki hava gidişi ile çok yakında ilgisi vardır. Ve arıcılıkta bol miktarda ıhlamur balı elde edebilmek için onların hangi ayda çiçek açacaklarını bilmenin önemi büyüktür. Zira ıhlamur balı kalite bakımından birinci sınıf ballar sırasına girdiği gibi turfanda olduğundan da çok yüksek fiyata satılmakta ve oldukça geç ve güç şekerlenmesi ise alıcı ve satıcı için çok büyük bir değer kazandırmaktadır.
Onlardan arılar çam balı denen kıymetli bir bal hazırlarlar. Çam balı daha fazla mineral tuzlar ihtiva ettiğinden tıbbi özellikleri vardır ve esmer renkli, acımsı lezzette olmalarına rağmen yabancı memleketlerde daha çok tercih edilir. Nitekim, (1972’de) Almanya’dan gelen bal alım tekliflerinde diğer ballar için 2 mark fiyat teklif edildiği halde çam ballarımız için 2,2 mark fiyat teklif edilmiştir.
Ziraat Bankası postasındaki bir okuyucu mektubuna cevabını çam balları ve çamlardaki böcek salgısı ballarla ilgili olarak buraya almakta fayda gördüm.
İsim ve adresinin mahfuz tutulmasını rica eden bir bankacı, Ziraat Bankası Postası dergimizden “zevkli, eğlenceli ve dinlendirici olduğunu okuduğum ve hatta önemli bir ek gelir sağlayacağına kanaat getirdiğim arıcılığı Büyükada’da yapabilir miyim ne dersiniz?” diye soruyor. Ve ilave ediyor: “Haydi kârından kazancından da vazgeçtik, İstanbul’da hasretini çektiğimiz hilesiz, şekersiz çoluk çocuğumla gönül rahatlığı ile yiyebileceğimiz balımızı çıkarabilir miyiz?” diyor.
Dergimizi pek yakından inceleyen bir okuyucumuz olduğuna kanaat getirdiğimiz vatandaşımızın, hilesiz ve şekersiz baldan ne kastettiğini bu hükme nasıl vardığını pek anlayamadık. Bu hususta daha geniş ve tafsilatlı mektubunu intizar ederek ilk paragraftaki sorusunu cevaplayalım.
5600 dekar genişliğinde bu adacığın barındıracağı arı ailesi sayısı 100 adedi geçemez gibi görülürse de çamlardaki püseron salgısı nedeni ile binlerin üzerinde de arı ailesi bulundurulabilir. Nitekim halen Büyükada’da 15-25 amatör arıcının 200 civarında kovanı vardır. Burada arı florası oldukça zengindir. İlkbaharda kocabaş, sonbaharda püren çiçekleri, az sayıda ıhlamur, akasya türü sarmaşıklar, köşk bahçelerindeki meyve, sebze ve süs çiçekleri, biraz koyu renkli olmakla beraber güzel kokulu iyi lezzette nefis bal verirler.
(Devam edecek)
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR