Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Sosyal Güvenlik şemsiyesi delik deşik oldu
Kavaklı’da  Tarım Organize Sanayi Bölgesi  Kuruluyor
Klasik Araçlar  18 Mayıs’ta  Uzunköprü’de

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ÇAM BALI

ÇAM BALI
01.03.2014 / 08:41
50-60 yıl evvel Edremit’ten Büyükada’ya gelen bir arıcı İtalyan papazı beraberinde özel olarak getirerek ada çamlarına arız ettiği çam pamuk biti (Moloplopis Helenicus) ifrazatından da arılar çok faydalanırlar ve pek bol bal yaparlar. Pek koyu yeşilimtırak renkte olan bu çam balları da gayet nefistir ve pek şifalı özellikleri vardır. Adalılara bol bal veren bu haşere ile orman idaresi devamlı savaş halindedir. Çünkü çamların kurumasına sebep olur.
Son aylarda memnuniyetle müşahade edilmektedir ki, Türk basını arı, bal ve arıcılıkla ilgili konulara sık sık büyük başlıklar ve ilginç resimlerle yer vermektedir. Şu bahsi hazırlamakta olduğum gün günlük bir gazetede çıkan çam balları ile ilgili şu haber de konu ile çok ilgilidir.
“Balsıra böceği artık bal yapmaz oldu.”
Fethiye’nin “çam balı” tarihe karışıyor...
ÇAM BALI, Fethiye yöresinin çok tanınmış, güzel kokulu bir ürünü... Fethiye’de bir arıcılık kooperatifi bile var. Var, ama çam balı tarihe karışmak üzere. Kooperatif Başkanı Ramazan Dirgin, “Böyle giderse çam balını artık yalnız rüyamızda görebileceğiz” diyor.
Yalnız Fethiye’nin içinde on iki bini fenni şartlara uygun olan on yedi bin kovan var. Yirmi yedi köyde arıcılık yapılıyor ve yılda 456 bin kilo bal elde ediliyor. Satılan balmumu toplamı on sekiz ton.
Durum böyle olunca, Fethiyeli arıcılar 50 milyon sermayeli bir kooperatif kurmuşlar. Yılda dört milyon lira, yalnız arıcılık yüzünden Fethiye’ye giriyor. Çam balına aracılık eden “Balsıra” böceği ise yalnız Muğla bölgesinde yetişen sarı çam üzerinde yaşamakta. Oysa Muğla yıllardan beri sarı çam katliamı yüzünden gitgide çoraklaşıyor. Türkiye’den başka hiçbir yerde yetişmiyor sarıçam. Bu yüzden çam balı da her yıl bir parça daha eksiliyor. Dağ yoncası çiçekleri bol miktarda nektar verir. Bunun için de arıların en fazla ziyaret ettikleri çiçeklerin arasına girmektedir.
Yüksek mevkilerde dağ yoncası yetişir. Bu Mayıs’tan Ağustos ayına kadar çiçek açar ve iyi kaliteli nektar ve çiçek tozu verir. Ballı bitki olarak ehemmiyeti büyüktür. Zira kurak sahalarda da gelişir ve nektar ayırması sıcak günlerde de devam eder.
(Devam edecek)
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR