Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Çocuk Oyunları Tiyatro Festivali Perdelerini Açıyor
Başkan Albayrak Çerkezköy'deki Yatırımları İnceledi
Evrenin Müziği Resim Sergisinin açılışı yapıldı

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

BEYGİR FESLEĞENİ

BEYGİR FESLEĞENİ
03.03.2014 / 08:45
Çayırlarda rastlanan belli bir bitki de fesleğendir. Daha ziyade susuz çayırlarda rastlanır. Mayıs’tan Eylül ayına kadar çiçek açar. Bol miktarda nektar ayırır. Ancak çiçeklerin borucukları derin olduğundan balözünün arılar tarafından alınması çok zordur. Bu bitkiye eklemli beygir fesleğeni pek benzer. Arılar için tavsiye edilen bir bitkidir. Güzel, nazik, mavi renkli çiçeklerini yaz esnasında açar.
Sarı yonca çok yıllık, yaz ve güz mevsimlerinde sarı renkte çiçek açan bir bitkidir. Arılar ondan nektar ve çiçek tozu toplarlar. Toprak ve iklim şartlarına çabuk alışır. Her yerde gelişir. Kıymetli yemlik otu olarak yetiştirilmesi tavsiye olunmaktadır.
MEYVE AĞAÇLARI BİTKİLERİ:
Yurdumuzun her köşesinde meyve ağaçları ve fundalıklar yetişir. Hatta bazı yerlerde halkımızın esas geçim kaynağı meyveciliktir. Meyve ağaçlarının arıcılığın gelişmesinde önemi büyüktür. Meyve ağaçlarının hepsi iyi nektar verirler. İlkbaharda erken çiçek açtıklarından dolayı bu esnada arıların çiçek tozu ve nektar ihtiyaçlarını sağlarlar. Meyve ağaçlarının, söğütlerden sonra arı ailesinin esas bal toplama devrine kuvvetli bir tarzla girmesi için ehemmiyeti gayet büyüktür. Meyveciliğin daha geniş ölçüde tatbik edildiği bölgelerde arılar ihtiyaçlarından başka ihtiyat bal toplamaya bile muvaffak olurlar. Bu ise arı ailesine hayatını durmadan inkişaf ettirmesini sağlar. Diğer taraftan meyve ağaçlarının verimli olması da arıların faaliyeti ile sıkı sıkıya bağlıdır. Zira arıların yardımı olmadan meyve ağaçlarından yüksek gelir ve kaliteli yemiş almak mümkün değildir. Çünkü çiçeklerin çeşitli çiçek tozlarıyla tozlaşma ihtiyaçları vardır. İşte bu tozlaşma işini arılar başlarıyla yerine getirirler.
Meyve ağaçlarından en evvel badem, kayısı, zerdali ve şeftaliler çiçek açarlar. Badem Mart ayında beyaz veya pembe çiçekleriyle baharın müjdecisidir. Çiçeklerinden arılar ilk nektarı ve çiçek tozunu toplarlar. Bu ağaçların memleketimizin güney bölgelerinde daha büyük ehemmiyetleri vardır. Kiraz ve vişne de keza erken çiçek açan meyve ağacı cinslerinden olup çiçek tozu ve nektar bakımından arılar için faydalıdır. Erik birçok türleri bulunan bir meyve ağacıdır. Memleketimizin her tarafında yetiştirildiğinden arıcılık için bir ehemmiyet arzeder ve beyaz çiçekleriyle bilhassa çiçek tozu bakımından arılara faydalıdır.
(Devam edecek)
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR