Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Çocuk Oyunları Tiyatro Festivali Perdelerini Açıyor
Başkan Albayrak Çerkezköy'deki Yatırımları İnceledi
Evrenin Müziği Resim Sergisinin açılışı yapıldı

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ELMA, ARMUT, KÜLTÜR BİTKİLERİ

ELMA, ARMUT, KÜLTÜR BİTKİLERİ
04.03.2014 / 08:44
ELMA: Binbir çeşidi bulunan ve diğerlerine kıyasla en fazla bal veren bu kıymetli meyve ağacına arıcılık bakımından da büyük ehemmiyet vermek gerekir. Çiçeklerinden arılar bol miktarda nektar ve çiçek tozu toplarlar. Elma ağaçları oldukça geç, diğer ağaçların çiçekleri kuruduktan sonra çiçek açarlar. Bu ise arıları cezbetmeye yarar. Elma ağaçlarına, tarımsal mücadele tekniğinde çiçek petalleri döküldükten sonra ilk ilaçlamayı yapmak gerektiği halde, bazı üreticilerin tam çiçeklenme devresinde erken ilaç atmaları arılara çok zarar verir.
ARMUT: Beyaz çiçekleriyle daha ziyade arıların polen ihtiyaçlarını karşılar. Çiçekleri hoş nektar verdiklerinden ehemmiyeti vardır. Muayyen zamanlarda armut ağaçları arılara toprak balı temin ederler. Daha nadir nektar veren ve az ehemmiyeti olan diğer meyve ağaçları, ayva, muşmula ve cevizdir.
Kırlarda yabani halde gelişen erik, elma, kiraz ağaçlarından ve parkları süsleyen dekoratif ağaçlardan da arılar nektar ve çiçek tozu toplarlar. Lakin onların arıcıkta daha az ehemmiyeti vardır.
Meyve bahçelerindeki ilaçlamalar menfi yönden bal verimini etkilemektedir.
Meyvelerin 8 ağacı (1 dekarı) aşağı yukarı 1 ila 3 kilo bal verir.
KÜLTÜR BİTKİLERİ:
Yağ veren bitkiler (KOLZA). Memleketimizde nebati yağ veren tohumları için az miktarda yetiştirilir. Zengin ballı bir nebattır. Erken Nisan ve Mayıs aylarında çiçek açar. Bu devre oldukça da devamlıdır (3 hafta). Çiçekleri arılar günün her saatinde kitlevi olarak ziyaret ederler. Kolzanın geniş sahalarda geliştirildiği mevkilerde arılar esas bal toplama devrine güzel hazırlandıkları gibi yeteri kadar ihtiyat bal da yığarlar. Ancak kolza (Rapiska) balının bazı noksanlıkları vardır. O, daha hücrelere de, henüz daha olgunlaşmadan büyük kristaller oluşturarak katılaşır. Hardal kokusu ve hafif acılığı vardır. Fakat bu noksanlık kolzanın ballı bir bitki olarak değerini düşürmemektedir. Çünkü kolza balı bu noksanlıklarıyla beraber arılar için kışlama gıdası olarak çok iyidir. Balı sarıya yakın beyazdır. Bir çok yıllar Trakya’da çok ekilen kolza, tohumlarından, elde edilen yağın insan sağlığını zararlı olduğu anlaşıldıktan sonra ekimi kısıtlanmıştır.
Zararsız yağ veren bir türünün tohumunun getirtilerek üretileceği beklenmektedir.
HARDAL
Hardal zengin nektarlı, tabii şartları pek seçmeyen hemen her yerde yetişen kıymetli bir bitkidir. Arılar tarafından bilhassa öğleden evvel çok ziyaret edilir. Hardal nektarı %20 şeker ihtiva eder. Büyüme miktarı kısa olduğundan çeşitli zamanlarda ekilir. Ancak buna rağmen hardala zirai bitki olarak şimdiye kadar o kadar büyük bir ehemmiyet verilmemiştir. Ancak son yıllarda hardal ekilen sahalar genişletilmektedir. Tohumlarından yağ istihsal edilir. Hardal tıpta da kullanılır. (Devam edecek)
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR