Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Santranç  turnuvası  Dünya’da da  izleniyor
AŞKLA SARILMAK  KALP HASTALIĞI  RİSKİNİ  AZALTIYOR
BÜYÜKŞEHİR’E BAĞIMSIZ ADAY ETHEM ARDA

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

GÜNDÖNDÜ (AYÇİÇEĞİ)

GÜNDÖNDÜ (AYÇİÇEĞİ)
05.03.2014 / 08:51
Bol nektarlı bir bitkidir. Çayır bitkilerinin açmasından sonra, arı merasının azaldığı bir zamanda Temmuz başlarından Ağustos sonuna kadar çiçek açtığından arıcılık için ehemmiyeti büyüktür. Gündöndü nektarının terkibinde %45 kadar şeker vardır. Tabak şeklindeki sarı çiçeklerinden arılar çiçek tozu toplarlar.
Güzel kokulu sarı renkli bal veren bu bitki arıcıyı hem güldürür, hem ağlatır. Güldürür, çünkü çok bol ve kaliteli bal verir. Ağlatır, çünkü kısa zamanda grenüleşir. Bu grenüleşme besin değerinden hiçbir şey kaybettirmese ve hatta hazmının daha kolaylaşması gibi bir özellik sağlasa bile bu balın hususiyetini bilmeyenler arıcıya: “Bu şeker balıdır” diye bühtanda bulunur ve arıcıyı üzerler.
Ayçiçeği yalnız balözü değil, çiçek tozu ve prepolisi ile de zengindir. Komşu ülkelerde birinci sınıf kaliteli ballar meyanında olduğu halde, bizde ikinci sınıf ballar arasında mütalaâ edilir.
Gündöndülerin çiçek açması hemen bir ay devam eder. Bazı gündöndü çiçekleri sakızlı bir madde ayırırlar ki, arılar ziyaretlerinde yapışıp kalırlar ve çokları ölürler. Gündöndü balı oldukça kalitelidir. Hoş kırmızımtrak bir rengi, güzel kokusu ve lezzeti vardır. Sulanabilen veya yetişme devresinde 500 mm.’den fazla yağış alan yıllarda nektar verimi daha yüksektir. Yeni Amerikan menşeli tohumlardan yetişen gündöndüler 8-10 günde geçer. Az miktar salgılar.
YER ELMASI:
Gündöndüye yakın olan bir bitki de yerelmasıdır. Bu bitki patates gibi köklerinde “Yerelmaları” yapar. Bu elmaları insanlar ve hayvanlar yiyebilirler. Yerelmalarından ispirto da istihsal edilir. Yerelması zengin bal veren bir bitkidir. Arılar tarafından sık sık ziyaret edilir. Balı sarı renkte, hoş kokulu ve tatlıdır. O, güzün geç vakitlerine kadar çiçek açar. Diğer taraftan elması her çeşit tabiat şartlarına uyabilir. Bir dekardan 1000-2000 kg mahsul elde etmek mümkündür.
PAMUK:
Bal ve çiçek tozu bakımından arılar için zengin bir kaynak teşkil eder. Gündöndü gibi bütün bitkilerden sonra geç açtığından, arıcılıkta büyük ehemmiyeti vardır. Pamuk bitkisi çiçeklerinden başka yapraklarından da nektar ayırır.
Pamuk çiçeklerinden derlenen ballar beyaza yakın çok açık renkte olup özel bir kokuya sahiptir. Çabuk donması alıcılarda şeker katılmış hissini uyandırdığından satışı güçtür. Arılar, yerli pamuk çiçeklerinden, yabancı pamuk çeşitlerine nazaran daha çok bal toplarlar. Çünkü balözü yabancı çeşitlerdeki çiçeklerde daha derindir. Arılar hortumlarıyla güç ve geç ulaşabilirler.
TÜTÜN:
Bu da bal veren bir bitkidir. Tütüncülüğün gelişmiş olduğu bölgelerde arılar tütün çiçeklerinden pek çok nektar toplarlar.
Balı acımtırak nikotinimsi olsa bile arılar için değildir. Satışa gelmez. Arılar için iyi bir kışlık besindir. (Devam edecek)
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR