Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Çocuk Oyunları Tiyatro Festivali Perdelerini Açıyor
Başkan Albayrak Çerkezköy'deki Yatırımları İnceledi
Evrenin Müziği Resim Sergisinin açılışı yapıldı

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

TEKİRDAĞ’DA ETKİNLİKTE MURATLI’DA YAŞAMAKTAN UTANDIM

TEKİRDAĞ’DA ETKİNLİKTE MURATLI’DA YAŞAMAKTAN UTANDIM
06.03.2014 / 08:42
Tekirdağ ticaret ve sanayi odası konferans salonunda, kültür ve turizm müdürlüğünün davetlisi olarak bir konferansa katıldım. Gerçekten Kültür ve turizm müdürü Mehmet Altaş ve müdür yardımcısı Naşit Oskay, “TEKİRDAĞ’IN TARİHİ VE KÜLTÜREL MİRASINDA 360 DERECE DOĞAL YOLCULUK” adlı mükemmel bir proje gerçekleştirmişler.
Bu mükemmel projede, Tekirdağ ve ilçelerinin, tarihi yapıları ve doğal dokusu, otelleri, restoranları, konaklama yerleri, turizm merkezleri, doğal spor merkezleri ve eğitim alanlarının görsel şölen halinde sanal ortamda halkın hizmetine sunulması gerçekten takdire şayan bir çalışmaydı.
Fakat ben, Muratlı’da yaşayan biri olarak, o toplantıda büyük bir hüzün, çaresizlik ve eziklik hissettim. Çünkü gerek broşürlerde, gerekse görsel anlamda, Muratlı’yı anlatacak ve tarihi güzelliklerinden bahsedecek herhangi bir şey maalesef yok.
Şarköy ve Malkara kaymakamları da bu toplantıda bulunmaktaydı ve gururla mülki amiri oldukları ilçelerinin yazılı ve görsel tanıtımını zevkle seyretme onurunu yaşadılar.
Ben de görsellikte Muratlı’yı göstermelerini istediğimde, şu an yangından harabeye dönmüş bir postaneyi, çalışmayan tren yolunun garını ve zamanında doğal yapısı korunmadığı için modern bir yapı olarak inşa edilmiş, benim gözümde sadece birkaç fotoğrafın yer aldığı basit bir binadan ibaret olan Atatürk evi gösterildi.
Açıkçası, bir padişahın ismini almış,(Murateli iken Muratlı olmuş) birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış Muratlı’nın Tekirdağ tanıtım görselliğine veya broşürüne bir şey koyamamak çok acı verici olaydır.
Bir İnanlı mesire alanımız vardı, o da insan dışkısı toplama merkezi olacak.
İçim yanıyor, utandım, yıkıldım. O KADAR İNSANIN İÇİNDE, “BİZİM MURATLIMIZDA GEREK DOĞA, GEREK KÜLTÜREL, GEREKSE “ŞÖYLE BİR TARİHİ YAPIMIZ VEYA ALANIMIZ VAR” diyecek bir Muratlı’mız yok.
-ÇOOOK ÜZÜLÜYORUM ÇOK. NE OLACAK BU MURATLI’NIN HALİ?
-TARİHİ DEĞERLERE BİRİLERİ SAHİP ÇIKACAK MI?
-KÜLTÜRÜNÜ, TARİHİNİ VE ÇEVRESİNİ KORUMAK İÇİN SADECE MURAT ÜRTEKİN Mİ MÜCADELE EDECEK?
-İÇİM YANIYOR, UTANIYORUM.
-YOK MU MURATLI’YI KÖY OLMAKTAN ÇIKARACAK BİR ASLAN YÜREKLİ CENGAVER?
-YAZIK, ÇOK YAZIK.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR