Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Çocuk Oyunları Tiyatro Festivali Perdelerini Açıyor
Başkan Albayrak Çerkezköy'deki Yatırımları İnceledi
Evrenin Müziği Resim Sergisinin açılışı yapıldı

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

SEBZE VE BOSTAN BİTKİLERİ

SEBZE VE BOSTAN BİTKİLERİ
06.03.2014 / 08:42
Kabakgiller familyasından ballı olarak, kabak, karpuz, kavun, salatalık kıymetlidir. Memleketimizde bu bitkilerin ziraatı geniş sahalar üzerinde ya başka çapa bitkileri ile beraber ya da serbest olarak yapılır. Bunlardan kavun fiğ müstesna tamamen sebze bitkisidir. Kaydetmemiz gerekir ki, kabak familyası bitkileri gayet bol nektar ve çiçek tozu verirler. Arılar onları sık sık ziyaret eder.
Bal veren diğer sebze bitkileri fasulye, mercimek, bakla, lahana v.s.’dir. Tohumları için ziraati yapılan bitkiler, kimyon (çörekotu), dereotu, kaba soğan v.s.’dir.
Bazen salatalık ve kabaklar eğri büğrü, bir tarafı ince bir tarafı şişkin olarak teşekkül ederler. Bunun nedeni erkek çiçeklerle dişi çiçeklerin normal ilkahs yapamamış olmasıdır. Havaların soğuk, serin ve yağışlı geçtiği zamanlarda arılar dışında tesadüfi olan tozlaşmalar meyvelerin böyle anormal teşekkülüne sebep olmaktadır.
HAYVAN YEMİ OLARAK ZİRAATİ YAPILANLAR:
Yemlik otların büyük bir kısmı ve bilhassa baklagiller familyasından olanların, arıcılıkta büyük önemi vardır. Daha geniş alanlarda yetiştirilmeleri arılara güzel bir mera sağlamaktadır. Yurdumuzda her geçen gün bu sahalar süratle artmaktadır.
Çayırlarda kendiliğinden yetişen yoncalar hakkında yukarıdaki bahislerde açıklama yapıldı. Hayvan yemi için özellikle yonca ziraati yapılan yerlerde arılar bu geniş yoncalıklardan faydalanamamaktadır. Çünkü, “yoncalıkta kebelek biçmeye tırpan gerek” atasözümüzde belirtildiği üzere yoncayı otu için, çiçeğe kalkar kalkmaz biçmek gerektiğinden arılar ancak Kayseri ve çevresinde olduğu gibi tohum üretimine ayrılan yoncalıklardan yararlanırlar.
KORUNGA:
Yoncadan sonra en iyi yemlik ot bitkisi olmakla beraber kıymetli ballı bitkidir de. Yabani halde tesadüf edilmesiyle beraber yem için de ziraatı yapılır. Çok senelik bir bitkidir ve bir yerde 7-8 sene gelişebilir. İlkyazın aşağıdan yukarı doğru sevimli pembe çiçekler açar ve arılar bütün gün esnasında çiçekleri dolaşırlar. İstihsal edilen bal yüksek kaliteli, berrak ve lezzetlidir. Korunga ekilmesinin ikinci senesi çiçek açar. Bitkinin kuvvetli kök sistemi olduğundan zayıf topraklarda da muvaffak olur. Bilhassa kireçli topraklarda iyi gelişir. Memleketimizin birçok köşesinde ebegömeci artık yem otu ve arılara mera gibi yetiştirilmeye başlanıldı. Aynı zamanda korunga yıkılma tehlikesi olan yolları vesaire yerleri sabitleştirmek ve erozyonu önlemek içinde ekilmelidir. Kuraklığa çok dayanıklıdır. Uzun çiçek açma devresi vardır. Hatta biçilmesinden sonra bile bir daha çiçek açmaya muvaffak olur. Korunga balı gayet küçük kristallerle billurlaşır. Onun çiçeklerinden arılar açık pembe renkte bol çiçek tozu toplarlar.
FİĞ:
Yem bitkisi olmakla beraber, kıymetli bal veren bir bitkidir. Nektar fiğin çiçeklerinden ve yaprak köklerinden, yani yaprağın dalla birleştiği eklerden ayrılır. Bal verme kabiliyeti hususunda kış fiğ türünün daha büyük bir ehemmiyeti vardır. Bunun için kış soğuklarına dayanabilecek yerlerde diğerlerinden daha ziyade tercih edilmelidir.
(Devam edecek)
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR