Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Santranç  turnuvası  Dünya’da da  izleniyor
AŞKLA SARILMAK  KALP HASTALIĞI  RİSKİNİ  AZALTIYOR
BÜYÜKŞEHİR’E BAĞIMSIZ ADAY ETHEM ARDA

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

BAL VEREN ZARARLI OTLAR

BAL VEREN ZARARLI OTLAR
07.03.2014 / 08:48
Zirai ekonomiye yararlı olan muzır otlar ve yol kenarlarında, boş sahalarda tesadüf edilen birçok diğer otlar da bal verme kabiliyetine sahiptirler. Fakat ziraatımızın her geçen gün modernleşmesi, teknik usullerin tatbiki neticesinde onların sayısı ve cinsleri gittikçe azalmaktadır. Bu yüzden artık onlar arı merası olarak evvelki kıymetlerini kaybetmişler ve kaybetmektedirler de. Fakat ne de olsa daha muzır otlardan bazılarının bal verme bakımından bugün hâlâ ehemmiyetleri vardır. Örneğin, çeşitli dikenlerin bol bal verimi elde etmekteki mühim rolünü inkâr edemeyiz. Bu münasebetle muzır otlardan daha iyi istifade edebilmek maksadıyla onları güzel tanımak gerekmektedir. Arıcılık için daha mühim olan muzır otlar şunlardır:
a) İlkbahar muzır otları: Yabani lahana, kara hardal, kır hardalı v.s.
b) Yaz başlarında yetişen: Çakır çiçek, ölü ısırgan v.s.
c) Hububat bitkilerinden sonra yetişenler: At fesleğeni, palam köpek üzümü v.s.
d) İşlenmeyen toprakları kaplayanlar: Eşekdikeni, deve dikeni, yaz diken v.s.
g) Geç yetişen muzır otlar: Sarı peygamber çiçeği, kaz çimi v.s.
KARADENİZ BÖLGESİNİN ZEHİRLİ (DELİ) BAL VEREN ÇİÇEKLERİ (RHODENDRON) AĞUOTU
Türkiye’nin diğer bölgelerinde nadir olarak rastlanan zehirli, acı ve tutar gibi isimlerle anılan zehirli ballara en çok Anadolu’nun Karadeniz sahil bölgelerinde, Kastamonu, Bolu, Bursa’da yer yer rastlanmaktadır.
Tarihin çok eski devirlerinde Doğu Karadeniz Bölgesi’nde bal yemek suretiyle zehirlenmeler kaydedilmiştir. Eski Yunan Yazarlarından KSENOFON, (Anabasis) adındaki eserinde, “Tarihte meşhur olan onbinlerin göçlerinden bahsederken, askerlerin bu civardaki balları yiyenlerinde, zehirlenmeler görüldüğü” kaydedilmektedir.
Fatih Sultan Mehmet Han’ın bölgede yaptığı sefer esnasında bal yiyen askerleri arasında zehirlenmeler görüldüğü rivayet ediliyor.
Bugün artık iyice anlaşılmıştır ki, bala zehirleyici maddeyi bu bölgelerde yetişen ve geniş bir sahayı kaplayan, sarı çiçek ve halk dilinde sifin, sarıağu denilen Rhodendron Ponticum ve çiçekli komar, karaağu denilen Rhodendron flaum orman gülleri Rhodendron gül ağacı demektir.
Bitkilerin türü balın renk, koku ve tadı üzerinde çok büyük etkisi olduğu gibi, coğrafi, mevki, iklim ve elde edilme tarzının da balın evsafı üzerinde tesirleri vardır.
Arılar bal toplamak için kondukları bitkilerin çiçek tozlarını da (polen) tüylü vücutları ve bacakları ile petek içine kadar taşırlar. İşte orman güllerinin çiçek tozlarında bulunan zehirleyici madde böylelikle arılar tarafından petek gözlerindeki bala karıştırılmış olur. Bu gibi ballar da zehirli, deli ve acı olur.
Her zehirli bitki mutlaka zehirli bal vermez. Hint keneviri, büyük baldıran, Ege, Marmara ve Güney bölgelerinde çok yaygın olan zakkum (Neriyum Oleander), banotu, tütün, patates, kestane gibi birçok çiçekleri zehirli bitkiler arasında dolaşmalarına rağmen arıların yaptıkları balların zehirli olmadıkları görülmektedir. Bu hal bu bitkilerin çiçek aksamında ya hiç zehirli madde bulunmadığına veya pek az bulunduğuna yahut da diğer birçok zehirsiz bitkiler arasında bu gibilerin arılar tarafından pek mahdut olarak ziyaret edilmekte ve bundan dolayı zehirli tesirleri görülmemekte olduğuna atfedilebilir.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR