Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
“Gribe iyi geliyor” diye bilinenler,  gerçekten faydalı mı?
Şarköy’de Meyveciliğe  Büyükşehir Desteği
OBEZİTE İLE BAŞ ETMENİN 7 YOLU

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ZEHİRLİ BAL YİYENLERDE GÖRÜLEN BELİRTİLER

ZEHİRLİ BAL YİYENLERDE GÖRÜLEN BELİRTİLER
08.03.2014 / 08:51
50-100 gr. kadar bal yiyenlerde baş dönmesi, mide bulantısı ve kuvvetli ishalle kulak uğultusu, gözün çukurundan fırlaması, asabi hallerin meydana gelmesi gibi belirtiler görülür. Yıllanmış ballarda zehirlenme az görülür.
Zehirli balları kullanılır hali getirmek için bu bölgelerde çeşitli önlemlerde yapıldığı gibi ilk başvurulacak çare kusturmaktır. Bunun için bazı yerlerde hastalara sarmısaklı yoğurt, yumurta akı yedirirler. Başı soğuk su ile yıkamak, müshil vermek fayda sağlar. Ağır durumlarda vakit geçirmeden doktora başvurmalıdır.
Zehirli balları kullanır hale getirmek için bu bölgelerde çeşitli usullere başvurulmaktadır. Balı sırlı kaplarda uzun süre (en az 6 ay) bekletmek, ekmek, ciğer, elma, soğan gibi yiyeceklerle savurarak pişirmek ve köpüğünü almak başlıca çarelerdir.
Orman gülleri yetişmeleri bakımından bu bölgede iyi yetişme şartlarını bulduklarından alabildiğine gelişmektedirler. Toprak münasebetlerinde asit karakterindeki sahaları arar. Fazla yağış alan bu yerlerde toprak kalevilerinin yıkanıp gitmesinin ve asit karakterindeki toprakların husule gelmesini mucip olmaktadır.
Orman gülleri gerek ormancılık ve gerekse arıcılık yönünden zararlı bir bitkidir. Bunlarla savaşmak ve ortadan kaldırmak hayli güç bir iştir. Şimdiki halde yapılacak iş orman güllerinin odununu sarf için yeni kullanma yerleri bulunarak kendi haline bırakılmış olan bu ağaççıklardan faydalanmak, miktarını peyderpey azaltmaya çalışmaktır. Orman güllerinin odunu kesif bünyelidir. Şimşir odunu gibi sert, ağır ve dayanıklıdır. Şimşirden yapılan mekik, ziraat aletlerinin ağaç kısımları, tahta kaşık v.b. kullanma yerinde orman güllerinin odunundan faydalanmak suretiyle gerek orman ve gerekse arıcılığa olan zararı kısmen önlenebilir.
Çay, fındık ziraati yapılan yerlerde yeni açmalarda bu bitki ile kısmen de olsa mücadele yapılmakta ve sökülmekte ise de yüksek mevkilerde ve kültür ziraatine elverişli olmayan yerlerde yine de oldukça geniş yer işgal etmektedirler.
Orman güllerinin çiçeklerinin güzel görünüşlü olması sebebiyle bahçe ve saksılarda süs bitkisi olarak da yetiştirilmektedir. Muhtelif melezlemelerden çeşitli renkte ve çok güzel çiçekli nevileri elde edilmiştir. Kireçli topraklardan hoşlanmaz.
YİYENLERDE GÖRÜLEN DİĞER GENEL BELİRTİLER:
Bulantı, baş dönmesi, kulakların üşümesi, gayri tabii sarhoş hareketleri, göz bebeklerinin dışarı fırlaması, görüş bulanıklığı, renk ayıramamak, kulakta uğultu, hararet, zafiyet, herşeyi yeşil görmek, baş ağrısı, soğuk ter, midede ekşime, baygınlık enseden bele kadar yanma hissi, çok derin uyku, muvakkat körlük, istifra, dermansızlık.
HALK ARASINDAKİ TEDAVİSİ: Tüm vücudu soğuk su ile yıkamak, suya sokmak, yoğurt yedirmek, sirke içirmek, istifra, sıcak meşrubat içirmek, başa yaş kül çamuru koymak veya küllü su içirmek, müshil vermek.
(Devam edecek)
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR