Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Çocuk Oyunları Tiyatro Festivali Perdelerini Açıyor
Başkan Albayrak Çerkezköy'deki Yatırımları İnceledi
Evrenin Müziği Resim Sergisinin açılışı yapıldı

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

BALDAN ZEHİRİ AYIRMAK İÇİN HALKIN YAPTIĞI

BALDAN ZEHİRİ AYIRMAK İÇİN HALKIN YAPTIĞI
10.03.2014 / 08:48
Balı yarım kaynatmak, köpüğünü almak, bal kırmızılaşır ve zehiri çok azalır. Balı 6 ay bekletmek, soğanla kaynatmak, koyu vişne rengi alana kadar kaynatmak, fındıkla, incir ağacı dalları ile, ekşi elma veya ayva ile kaynatmak, çok zehirliler 2-3 yıl bekletilir.
İLLERDE ZEHİRLİ BALA RASTLANAN İLÇELER:
ÇORUH: Hopa ve Borcka, RİZE: Bilhassa merkez, TRABZON: Üretilen balın üçte ikisi zehirlidir. GİRESUN: Sahil mıntıkası, ORDU: Merkez, Fatsa, Ünye, TOKAT: Nadiren Erbaa Canbolat köyü ve çok kurak geçen yıllarda Reşadiye’nin Bozcalı ve Demircili köyü, SAMSUN: Yalnız Çarşamba, SİNOP: Ayancık ve Merkez, KASTAMONU: İnebolu, Göre, Taşköprü, ZONGULDAK: Bütün ilde, BOLU: Yığlıca, KOCAELİ: Adapazarı, BURSA: Sadece İznik’te, TRAKYA: Karadeniz sahil şeridinde nadiren Istranca dağları.
TIPTA KULLANILAN VE ETERLİ YAĞ VEREN BİTKİLER:
Bu gruba yabani halde yetişen muhtelif bitkiler ve aynı zamanda ilaç ve eterli yağ istihsal etmek için ziraatı yapılan bitkiler girer. Bunlardan bazıları aynı zamanda arıcılık için elverişlidirler. Büyük ziraatı yapılan yerlerde arı merası olarak ehemmiyet kazanabilirler.
Eterli yağ veren bitkiler: Nane. Bizde yetiştirilir. Naneden yağ istihsal edilir. Yapraklarından güzel çay hazırlanır. Çok yıllık bitkide çiçek açması Haziran-Temmuz aylarında başlar. Balı güzeldir.
Bu gruba fesleğen ve lavanta çiçeği dediğimiz Lavandula girmektedir. Florya’da rahmetli bir arıseverin arılığının çevresinde özel olarak 5-6 dekar kadar ekilmiş lavanta çiçekliği vardır. Arıları faydalandığı gibi biçmek suretiyle satışını da yapmaktadır. Lavandula’nın filizleri çamaşır sandıklarına konularak güzel kokusunun sinmesi sağlanmaktadır.
ARILAR İÇİN ÖZEL OLARAK YETİŞTİRİLEN BALLI OĞULOTU (MELİSA)
Melisa’da denilen bu hoş kokulu bitkiyi arılar pek çok sevdiğinden ötürüdür ki halk arasında “OĞUL OTU” adı verilmiştir. Hemen hemen her yerde yetişebilen kokulu bir bitkidir. Kırlarda kendiliğinden yetişir, ürer. Bahçelerde de daha çok nemli ve bol hümüslü kenar ve köşelerde rastlanır. Uzaktan görünüşü ısırgan otuna benzese de dikensizdir. Özel surette çit kenarlarına çiçek bahçelerine dikilir. Yeni dikildiği vakit oldukça bol su isterse de gelişip kökleri derinlere inince artık pek su aramaz. Kendi haline bırakılınca uzaya gideceği için sık sık budamalıdır. Budama sayesinde dal ve yaprakların tazeliğini saklaması ve sıklaşması da sağlanır.
(Devam edecek)
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR