Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Başkan Albayrak Sahurda Safaalanlı  ve Karaiğdemirli Vatandaşlarla Buluştu
Hürriyet Mahallesi  Gönül Sofrasında  bir araya  geldi
Sosyal Güvenlik şemsiyesi delik deşik oldu

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ARILAR İÇİN ÖZEL OLARAK YETİŞTİRİLEN BALLI OĞULOTU (MELİSA)

ARILAR İÇİN ÖZEL OLARAK YETİŞTİRİLEN BALLI OĞULOTU (MELİSA)
11.03.2014 / 08:50
Oğulotu yaprakları elle sıkılınca limonu andıran bir koku çıkarır. Eczacılıkta da oğulotu yağı (Melisa ruhu) özellikle sinir, mide ve kalp ilaçlarının bileşimine girer. Sinirleri kuvvetlendirici özelliği de vardır. İçki yapımında da yararlanılan bu maddeyi çiftçilerimiz asıl oğul arıların yakalanmasında ve aktarma ameliyelerinden tanır. Oğul alınacak kaba bu otun yapraklarının sürülerek kokunun sindirilmesi oğulun kolaylıkla kovana girmesini sağladığı gibi, aktarma ameliyelerinde arının yerleştirileceği fenni kovanın içine ve uçma tahtasına sürmek suretiyle, eski kovandan duman ve tıktıklama ile çıkarılan arı ailesinin fenni kovana koyun sürüsü gibi rahatlıkla girmesini sağlamakta da yararlanılır.
Her arıcının arılarının bulunduğu yerin bir köşesinde bu ottan yetiştirmesi ilerideki çalışmaların kolaylığı bakımından faydalıdır. Piyasada bu otun esansları da satılmaktadır. Arıcının arılığında bulunmadığı zaman çıkan oğulların büyük bir ihtimalle önceden hazırladığı kendi fenni veya ilkel kovanlarına girmesini sağlamakta balla karıştırılarak yararlanıldığı gibi ormanlarda ve yüksek kayalıklardaki başıboş sahipsiz oğulların yakalanmasında da bu otun esansından faydalanılabilir. Birkaç gün kadar sürüldüğü yerde kokusunu genellikle kaybetmemektedir. Bu tarzda hazırlanacak kovanların oldukça yüksek yerlerdeki gölgeliklere konulması yakalama oranını arttırır.
Oğulotu ve oğul esansının bulunmadığı zamanlarda biz bu işi sıkılmış bir limonun kabuğunu kovana sıkı sıkıya sürmek suretiyle de yapıyor ve hemen hemen aynı sonucu alabiliyoruz.
ARI MERASI İÇİN YETİŞTİRİLEN ÖZEL BALLI BİTKİLER:
Arılardan bal tüketimi için özel olarak ballı bitkiler ziraati yapılmasının ekonomik bir davranış olmadığı dünya arıcılık kongrelerinde kabul edilmiştir. Arıların 3-5 km. yarı çapkarelik bir alanda bal derledikleri göz önüne alınırsa ballı bitki ziraatının yapıldığı yere diğer arılıklardaki arıların da gelebileceği nazara alınmalıdır.
DİĞER BALLI BİTKİLER:
FUNDA
Kendi adıyla anılan bir familyanın örnek nebatıdır. Funda, çalı süpürgesi, kocayemiş, yaban mersini gibi ağaççık veya çalılar hep aynı familyadan, bol nektarlıdırlar.
Fakat, nektar bu nebatların çiçeklerinin etaminleri için teşekkül ettiğinden ifrazat hava şartlarına göre değişebilir.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR