Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Sosyal Güvenlik şemsiyesi delik deşik oldu
Kavaklı’da  Tarım Organize Sanayi Bölgesi  Kuruluyor
Klasik Araçlar  18 Mayıs’ta  Uzunköprü’de

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

BALLI BİTKİLER: FUNDA

BALLI BİTKİLER: FUNDA
12.03.2014 / 08:45
Funda arıların istifadesine tamamen elverişlidir. Halbuki süpürge ağacı ancak kuvvetli yabani arılar tarafından çiçekleri delinmek suretiyle istifade edebilirler.
Funda balı rengi ve lüzuciyeti itibariyle koyu kahve renkte ve orta kalitede bir baldır. Koca yemiş sonbaharda çiçek açar. Balı ve polenleri çok acıdır. Balın değerini düşürür. İstanbul Beykoz, Kartal, Şile taraflarında rastlanır. Onlar çiçek açmadan balı hasat gerekir.
Bu familyadan eflatun renkte çiçekler açan süpürge otu (püren) balları için 980 yılında Almanya’dan önemli ithal talepleri gelmiştir.
GELİNCİK:
İlkbaharda kırlar ve tarlalar içerisinde kırmızı rengi ile kendini belli eder. Haşhaşlar familyasından olan bu çiçek Mayıs’tan Eylül’e kadar açılmaya devam eder. Polen bakımından faydalıdır.
Çiçek tozu siyahtır.
ASMA VE ONUN MEYVESİ ÜZÜM:
Arılar aşılı güller gibi asma çiçeklerinden de hiç faydalanamazlar yalnız asmalar budanınca yaralı kısımlarının salgıladığı üsareden su ihtiyaçlarını karşılarlar. Asmaların meyvesi üzüm ise bilhassa kurak geçen yıllarda arılar için kayda değer bir besin kaynağıdır. Bal arıları üzümlerin kabuklarını delerek faydalanamazlar. Ancak eşek arıları tarafından delinmiş ya da birbirine sürtme, çarpma veya hastalık nedeniyle kamukları çatlamış olan üzüm tanelerinin üsaresini emerek kovanlarına bol bol taşırlar. Üzüm suyundan yaptıkları bal dut meyvesinden yaptıkları baldan daha düşük kalitededir.
FRENK ÜZÜMÜ:
Frenk üzümlerinin siyah, kırmızı ve daha başka türleri vardı. Asıl frenk üzümü Nisan ve Mayıs aylarında çiçeklenir, bilhassa bok miktarda nektar verir.
ÇİLEK:
Gerek yabani olarak kırlarda ve gerekse bahçelerde yer çileği diye anılarak yetiştirilen, güller familyasından bir nebattır. Nisan ve Haziran arası çiçeklenerek nektar ve polen verir.
DÜNYAYI SATAN BALLI BİR OT: HİNDİBA
Bir çok yerlerde Hindiba’ya zararlı bir gözle bakılır ve sökülüp atılır. Nafile gayret... Hindibanın yayılma şansı hiçbir nebatta mevcut değil. Sadece hafif bir rüzgâr... Minnacık paraşütlerinin havada uçuştuklarını hepiniz görmüşsünüzdür. Bunlar hindiba tohumlarıdır. Gelecek ilkbahar, kondukları yerlerde, birer rozet halinde gözlerini açacaklar.
Hindibanın nektar ve polen bakımından zengin oluşu, onu arıcılar nazarında ballı bir nebat olarak tanıtmıştır. Kutuptan hattı üst ovaya kadar yayılan bu nebatı bütün milletler tanıyor ve hepsi başka isimler veriyor. Arslan dişi, inek çiçeği, zincir çiçeği, papaz çiçeği, kurbağa çiçeği, bu isimlerden birkaçı...
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR