Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
“Gribe iyi geliyor” diye bilinenler,  gerçekten faydalı mı?
Şarköy’de Meyveciliğe  Büyükşehir Desteği
OBEZİTE İLE BAŞ ETMENİN 7 YOLU

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

DÜNYAYI SARAN BALLI BİR OT: HİNDİBA

DÜNYAYI SARAN BALLI BİR OT: HİNDİBA
13.03.2014 / 08:41
Zincir çiçeği denmesinin sebebini sanıyorum ki hepiniz bilirsiniz. Hindibanın uzun ve gümüşi saplarının içi boştur. Bu saplar bir zincir gibi halka halka birbirine geçirmek suretiyle, belki siz çocukluğunuzda kolyeler yapmışsınızdır.
İsveçli bir botanist, bize 97 çeşit hindiba haber veriyor. Doğru ad ise şüphesizki bu rakamın üstündedir.
Hindibanın arıcılara faydası sadece vermiş olduğu çiçek tozu veya nefis balında değil. İlkbaharın doyulmaz günlerinde yiyebileceğiniz taze, fakat biraz acı olan Hindiba salatası, pek eskiden bilinen ve aranan bir şifa kaynağıdır.
Bazı kimseler, hindiba poleninin ihtiva ettiği bir madde dolayısıyla arılarda Mayıs hastalığına sebep olduğunu ileri sürüyorlar. Fakat bu hastalık kısa bir müddet devam ettiği ve arılarda ölüme sebep olmadığı için üzerinde durulmaya değmez. Hatta ıhlamur çiçeği kokusunun da bu hastalığa sebep olduğu iddia edilmektedir.
Nebatların hayatlarında insanoğlunun henüz çözemediği nice esrar vardır. İnsanlık ızdıraplarını dindirmek için bu esrarı çözmeye ebediyen uğraşacak.
İYİ KALİTEDE BAL VEREN ÇİÇEKLER
Kekik, adaçayı, bayır turpu, karabaş, ballı baba, toz yonca, hindiba, lavanta, akçaağaç, at kulağı, tufıllar, yonca, fiğ, akasya, ıhlamur, ters salkım, menekşe, kaz ayağı, çam, naneler, çardak otu, oğul otu, kızılcık, küpeler, okaliptüs, ökse otu, sarmaşıklar, portakal, sığır kuyruğu, nevruz otu, arslan ağzı, sürenler, adaçayı, düflan, hatmi, pamuk, erguvan, gladiçya, dam kamışı, bektaşi üzümü, frenk üzümü, meyve çiçekleri, yasemin, böğürtlen, hardallar, hanımelleri, engerek otu, hundan, huş, ıhlamurlar, ılgınlar, kadın tuzluğu, kahkahalar, kara buğdaylar, yıldız, yer elması, gün çiçeği, kantaron, zambaklar, keçi boynuzu.
TRAKYA’DA AYÇİÇEĞİNDEN SONRA...
Bazı seneler Trakya’da ayçiçeği balının hasadından sonra elde edilen ballar çok ince zerrecikler halinde granüleşerek tereyağı kıvamını almakta, rengi daha açık, lezzet ve rayihası daha üstün olmaktadır.
Sığır kuyruğu, kontoron, çakır dikeni ve aralarında gezerken pantolon paçası ve çoraplara saran, yapışan pıtraklar; beyaz, sarımsı ve beyaza yakın kirli bir renkte polen, parlak ve şeffaf renkte bal verdiği halde, Trakyalıların kuş konmaz diye tanımladıkları bir bitki, ağustos sonunda çok az nektar verir ve mavi dalcıklar arasında açan beyaz çiçeklerinden arılar mor rengin muhtelif tonlarında bol polen derler. Bilhassa yaz yağışlarının olduğu senelerde arıların çok ve çeşitli renklerde taşıdığı polenler arasında bu mor renkteki polenler pek dikkat çeker. Arıların arka bacaklarındaki sepetçiklerde yumak yumak taşıdıkları bu mor renkli polenleri kovanın başında kuşluk vakti seyreden arıcılar zevkten, neşeden dört köşe olurlar.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR