Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Çocuk Oyunları Tiyatro Festivali Perdelerini Açıyor
Başkan Albayrak Çerkezköy'deki Yatırımları İnceledi
Evrenin Müziği Resim Sergisinin açılışı yapıldı

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ÇİÇEKLERİN BALÖZÜ VERİMİNİ ETKİLEYEN ETKENLER

ÇİÇEKLERİN BALÖZÜ VERİMİNİ ETKİLEYEN ETKENLER
14.03.2014 / 08:46
Nektar, çiçeklerin çiçek tozu etrafındaki bal bezleri tarafından salgılanır. Çiçek tozu kesecikleri ekseriyetle yumurtalığın ve erkek organların alt kısmında bulunur. Bazı bitkilerde bu kesecikler çiçeklerin taç ve çanak yapraklarının bazı kalınlaşan yerlerinde meydana gelir. Çok seyrek olarak nektar bezleri çiçek dışında, başka kısımlarda da bulunur. Mesela yaprak saplarında, yaprak ve çiçek diplerinde, tomurcuklarda v.s. böyle duruma kiraz, pamuk, fiğ v.s. bitkilerde rastlanır. Fakat onların çiçek nektar kesecikleri de vardır.
Nektarın vasıfları da ihtiva ettiği maddeler ve kaynağına göre çok değişik bir manzara arzeder.
Miktar ve devamlılık bakımından da nektarın teşekkülü bitkinin menşeiyle ilgilidir. Nektar teşekkülünde en büyük amil bölgenin ısı ve nem derecesidir. Bunlardan başka güneş, rüzgâr, toprağın vasıfları da müspet veya menfi bir rol oynayabilirler. Eğer bitkinin inkişafı için bu şartlar elverişliyse nektar teşekkülü ve ayrılması daha süratlidir. Yüksek ısılı, kuraklık zamanlarda nektar azalır.
Nektarın meydana gelmesi güneşe de tabidir. Çünkü güneş vasıtasıyla fotosentezin normal olarak cereyan etmesi neticesinde nebatın yapraklarında daha fazla gıdai madde vücuda gelir. Bundan da mevsimin güneşli günleri ne kadar daha çok ise o kadar daha fazla bal toplanması beklenebilir. Fakat nektar keseciklerinin dışarıda (güneş şualarının kurutucu tesiri altında) bulunduğu çiçeklerde nektar teşekkülü ve ayrılması tam aksidir. Bu çiçeklerde nektar sisli, karanlık havalarda, güneşli ve rüzgârlı havalara kıyasla daha bol olur. Ekseriyetle 25-30 C’ye kadar sıcaklık en elverişli olarak kabul edilmiştir. Diğer taraftan nektar teşekkülü ve ayrılması iklimin, bilhassa gece ile gündüz arasındaki sıcaklık farklarının tesiri altındadır. Geceler biraz sıcak ve sakin olmalıdırlar.
Havanın rutubeti, açık ve sıcak havaları takip ederek yağan yağmurlar, nektar teşekkülüne yardım ederler. Fakat devamlı ve süratli yağmurlar bitkinin büyümesini uzatır ve çiçeklerin ise az inkişaf etmesine sebep olur. Bundan başka yağmurlar açık nektar keseli çiçeklerin nektarını yıkayabilir.
Devamlı sıcağın kurağın, kuzeydoğu ve güneydoğudan esen rüzgârların da nektar teşekkülünde gayet menfi bir rol oynadıkları görülmüştür.
Umumi olarak bol bal toplamak için muayyen bir nispet dahilinde rutubetli ve sıcak geçen mevsimler en elverişlidir. Nektar teşekkülünü ve ayrılmasını azaltan sebeplerin ise, 15 C daha alçak olan hararet, kâfi olmayan güneş aydınlığı, kuru hava, rüzgârlar, bitkinin büyümesi ve iklimde zuhur eden farkla devamlı yağmur ve kuraklık olduğu bilinmektedir.
Nektar miktarı muhtelif çiçeklerin bitkide bulunduğu yere de bağlıdır. Daha geç açan tepe çiçeklerinin aşağı kısımlardakilere kıyasla daha az nektar ayırdıkları ispat edilmiştir. Bunu biz, yaz mevsiminin ikinci yarısında neden daha az miktarda bal toplandığını izah edebiliriz. Yani bunun sebebi yalnız bitkinin aşağı kısımlarında bulunan çiçeklerin sayısının azalmasında aranmalıdır.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR