Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
“Gribe iyi geliyor” diye bilinenler,  gerçekten faydalı mı?
Şarköy’de Meyveciliğe  Büyükşehir Desteği
OBEZİTE İLE BAŞ ETMENİN 7 YOLU

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

YAĞIŞLARIN BAL ÜRETİMİNE ETKİSİ

YAĞIŞLARIN BAL ÜRETİMİNE ETKİSİ
15.03.2014 / 08:42
Çiçeklerin açtığı devrelerdeki yağışların bal üretimine etkisi büyüktür. Yağışlı geceleri ve çiğli sabahları takip eden günlerde çiçekler daha çok nektar salgılarlar. Bu gibi yıllarda bal verimi yüksek olur. Örneğin, ıhlamur normal günlerde bir çiçekten aldığı nektar 2,5 miligram, Yağışlı günlerde bir çiçekten aldığı nektar 15,5 miligram.
Kiraz: 2 - 34
Erik: 1,2 - 15,5
Kestane: 1- 16
Şüphesiz bu oranlar yağışın miktarı, hava ve toprak ısısı ve toprağın kumlu, killi, tınlı, ümüslü gibi karakterlerine göre değişir ve nektardaki şeker oranı azalır, çoğalır ise de BUTLER’in bu muhtasar tablosu yinede arıseverlere bir fikir verebilir.
ARI MERASINI İYİLEŞTİRMEK:
Geçmişte arıcılığımız tabii ballı bitki topluluğuna dayanıyordu. Lakin şimdi arı merası tam manasıyla başka bir manzara arzetmekte ve çok yerlerde arıcılıktan yüksek gelir elde etmeyi sağlayamamaktadır. Meraların sürülmesi, tabii çayırların azaltılması ve toprağı modern aletlerle işlemek neticesinde, arıcılık merası hissedilir derecede azalmıştır. Diğer taraftan gündöndü, kolza, eter yağlı, tıbbi ve kıymetli yem otu, meyve ve sebze gibi bazı bitkilerin sahaları oldukça genişletilmiştir. Pek tabii ki, bu sahaların gittikçe artması arıcılığın gelişmesine mani olmamakta, bilakis arıcılığın mümkün olmadığı yerlerde bile onun inkişafını kabil kılmaktadır. Böylelikle biz, kültürel bitkiler ve hususi ballı bitkiler dolayısıyla arıcılık merasının iyileşeceğini bekleyebiliriz. Çünkü, kovanlardan yüksek gelir sağlanmada esas şartın ballı bitkiler olduğunu biliyoruz. Bunun için onların en kıymetlilerini çoğaltarak bütün mevsimlerde bal verimini kat kat arttırabileceğiz. Arılar ilk yazda esas bal toplama kampanyasına ve güzün genç arı yetiştirme faaliyetine hazırlıklı olarak başlayacaklardır. Arıcılığın gelişmesi için tabii şartlar her yerde kâfi derecede olmadığından ötürü ballı bitkileri geliştirip çoğaltmak lazımdır. Bu sahada çalışmaları kolaylaştıracak imkanlar ve şartlar memleketimizde mevcuttur. Yalnız bu vazifeyi derhal planlı bir şekilde icra etmeye başlamak gerekir. Muhtelif bölgelerin hususiyetlerini gözönünde bulundurularak çiçeksiz devirlerin yok edilmesi hedefine ulaşılmalıdır. Bundan başka ballı bitkilerin geliştirilmesi işletmenin alakasına uygun bir şekilde olmalı ve iki taraflı yardım getirmelidir. Bu şartlar dahilinde vazifenin icrası daha çabuk olacaktır. Ballı bitkilerin geliştirilmesine hemen arıcılığın dolayından başlayıp sokaklar, avlu boyları, parklar, yol kenarları balözü fazla bitkilerle sarılmalıdır. Bu maksat için, kızılcık, fındık, meyve ağaçları, ahududu, karamuk, frenküzümü, ıhlamur, akasya, at kestanesi v.s. ağaçlar ve akçabardak, sarı çiğdem, lavanta v.s. gibi çiçekler çok muteberdir. Ballı bitkilerin sahalarını geliştirmek suretiyle muhakkak iyi başarılara ulaşılacağı unutulmamalıdır. Çünkü malum olduğu gibi bir tek ıhlamur ağacı bazen 8 ila 10 kilogram kadar bal verebilir.
(Devam edecek)
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR