Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Sosyal Güvenlik şemsiyesi delik deşik oldu
Kavaklı’da  Tarım Organize Sanayi Bölgesi  Kuruluyor
Klasik Araçlar  18 Mayıs’ta  Uzunköprü’de

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ARI MERASINI İYİLEŞTİRMEK

ARI MERASINI İYİLEŞTİRMEK
17.03.2014 / 08:39
Keza arılığa yakın olan yerlerde fatseliya, hardal, korunga, v.s.gibi gayet bol bal veren bitkilerden ibaret sahalar meydana getirmenin ehemmiyeti de büyüktür. Bu bitkilerin ekim zamanları çiçeksiz devirlere isabet ettirilmelidir. Aynı zamanda bu bitkilerden satmak, ertesi seneki ihtiyaçları karşılamak için tohum da elde edilir.
Arı merasını iyileştirme çalışmaları arasında ehemmiyeti olan, fakat daha fena bir durumda bulunan çayır ve otlakları iyileştirmek meselesi de hususi bir alakaya maruzdur. Hali hazırdaki çayırlar ballı ve iyi yem nebatı olan otlarla beyaz ve İsveç yoncası, ebegömeci, kaba yonca ile ekilmelidir. Kültürel bir manzara teşkil edebilmeleri için mütemadiyen temizlenmelidirler. Böylelikle arı merası iyileştirildiği gibi, ziraat hayvanlarının yem ihtiyacı meselesi de hallolunacaktır.
Arı merasını geliştirmek ve iyileştirmek için halihazırdaki meyve bahçelerini çoğaltmanın, yeni kompleks bahçeler meydana getirmenin ve yol kenarlarındaki ağaçların sayısını arttırmanın da büyük önemi vardır. Bu hususta memleketimizde elverişli şartlar mevcuttur ve bunun büyük faydası olacaktır. Aynı gayeye keza bostan, kabak ve patates familyasından olan sebze bitkilerini çoğaltmakla da ulaşılır. Ballı bitkilerden yonca, ebegümeci, korunga v.s. bitkilerin ekilmesine bilhassa önem verilmektedir.
Ballı bitkileri bazı erken toplanan hububat veya patates cinsi bitkilerin yerlerine ekmek de mümkündür. Mesela, fatseliya ve hardal arpadan sonra ekilebilir. Bu takdirde onun çiçeklerinden arılar güze kadar istifade edebilirler. Sonra toprak sürüldüğü zaman bu bitkiler yeşil gübreleme vazifesini de görürler.
Memleketimizdeki orman koruma kuşaklarının da bal merası bakımından çok büyük bir ehemmiyeti vardır. Çünkü bu kuşaklarda birçok kıymetli ballı ağaçlar bulunmaktadır. Bunun için orman koruma kuşaklarını planlaştırırken terkiplerine mümkün mertebe daha fazla kıymetli ballı ağaçlarının girmesini sağlamak icabet etmektedir.
(Devam edecek)
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR