Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Çocuk Oyunları Tiyatro Festivali Perdelerini Açıyor
Başkan Albayrak Çerkezköy'deki Yatırımları İnceledi
Evrenin Müziği Resim Sergisinin açılışı yapıldı

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

MEVSİM TAKVİMİ VE ONUN ARICILIKTAKİ EHEMMİYETİ

MEVSİM TAKVİMİ VE ONUN ARICILIKTAKİ EHEMMİYETİ
18.03.2014 / 08:41
Arıcılıkta yüksek gelir elde etmeyi temin eden mühim şartlardan biri bitkilerin çeşitliliği ve bolluğuyla beraber arılık dolayında çiçek açma devirleri birbirini tamamlayan iyi ballı bitkilerin bulunmasıdır. Bu takdirde, mevsim boyunca arılara devamlı bir mera sağlanması garanti edilir. Eğer bu şartlar mevcut değilse o zaman iki şekilde hareket edilir. Boş çiçeksiz devirler hususi ekilen ballı bitkilerle doldurulur veyahut seyyar arıcılık yapılarak kovanlar elverişli yerlere sevkedilir.
Belirttiğimiz bu kuruluşların tamamen, planlı bir şekilde ve doğru olarak icra edilmesi, ancak ballı bitkilerin çiçek açma zamanına ve bu zamanın ne kadar devam ettiğine dair bir takvim vücuda getirmekle gerçekleşebilir. Zira tabiat şartlarında meydana gelen çeşitli değişiklikler neticesinde bazı bitkiler çiçek açmayabilirler. Bu hallerin bilhassa mıntıkanın teşekkülündeki büyük farklardan ileri geldiği müşahede edilmektedir. Mevsim takvimi adıyla anılan böyle takvimler 2 km. çapı her bölge için ayrı olarak hazırlanır. Bu şekilde doğru bir kanaat edebilmek için önceden birkaç mevsim bitkilerinin çiçek açmalarına ve bazı müstesnalıklara dair gözlemler ve deneyler yapılmalıdır.
Muhtelif senelerde ilkbahar çeşitli zamanlarda başlar. Bunu tahmin etmek de güçtür. Bunun için muhtelif ballı bitkilerin ne zaman çiçek açacaklarını tahmin edemeyiz. Muhtelif bitkilerin çiçek açma zamanı tayin etmekte Meteoroloji Genel Müdürlüğünün Fenolojik gözlemlerinin büyük yardımı olmuştur. Onlar bitkilerin birbirini takip eden muayyen zamanlarda çiçek açtıkları kanaatına ulaşmışlardır. Bu da çiçek açmaya dair takvimler hazırlama imkanlarını sağlıyor. Buna göre bir mevsim takvim hazırlarken bir senede işaretlenen bir ilkyaz bitkisinin çiçek açmasını müşahede ederek ona göre diğerlerinin çiçek açmasını da oldukça doğru olarak tespit edebiliriz. Daha önceki konularda belirtildiği gibi.
ARILIK İLE ARI MERASI ARASINDAKİ UZAKLIK NE OLMALIDIR?
Modern arıcılığa başlamadan önce göz önüne alınacak en önemli konu, arılık ile arı merası arasındaki uzaklıktır. Arılık kurmak için ilk şart üretime elverişli bir bölge ve bu bölge içinde de arılık kurulabilecek bir alan seçmektir.
Nektar ve çiçek tozu taşımak için arılar uzak yerlere uçmak zorunda kalırlarsa şu sakıncalar meydana gelir.
1- Kovan ile mera arasında bir günde yapacakları sefer azalacaktır.
2- Daha çok enerji sarfedeceklerdir. Dolayısıyla derledikleri balın önemli bir kısmını yolda kendi bünyesinde yakacaktır.
3- Arıların pek çoğu, uzak mesafelerden dönerken muhtelif nedenlerle yok olacak ve bilhassa yorgunluk ve açlıktan öleceklerdir.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR