Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Çocuk Oyunları Tiyatro Festivali Perdelerini Açıyor
Başkan Albayrak Çerkezköy'deki Yatırımları İnceledi
Evrenin Müziği Resim Sergisinin açılışı yapıldı

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ARILIK İLE ARI MERASI ARASINDAKİ UZAKLIK NE OLMALIDIR?

ARILIK İLE ARI MERASI ARASINDAKİ UZAKLIK NE OLMALIDIR?
19.03.2014 / 08:45
Bu aşağıdaki örneklerde açık olarak görülmektedir.
Bir arının bünyesinde kovandan uçmazdan evvel 2 miligram şeker vardır. Yük taşımayan bir arı, 1 km uzaklığa ulaşabilmek için 0,43 mg şeker harcar. Bu demektir ki, arı, vücudunda bulunan besin ile 4.600 metrelik bir uzaklığa kadar uçabilir. Bu duruma göre eğer bir arı 2300 metreden daha uzak bir yere uçar ve bu aralıkta nektar bulamazsa kovanına dönemeyerek ölür. Bu nedenle arılar genellikle 2300 metreden daha uzak yerlere gitmezler. Kovanından çıkacak olan taşıyıcı bir arı uçuşa başlamadan önce bal ile beslenir. Böylelikle hesaplanmıştır ki; 100 kovandan ibaret bir arılığın arıları 3 km uzaklıkta bulunan bir çiçek tarlasından bal toplamak için gidip gelişlerde günde 60 kilogram bal harcayacaklardır. Keza, çiçekten çiçeğe konabilmek için vakitlerinin %20’sini uçmakla geçirirler. Böylelikle iki hafta süren bir bal toplama devresinde bu arılıkta 1400 kg. bal kovanlara girmeyip arılar tarafından yenmiş olacaktır.
Meranın uzaklığı ile arıların bal toplama kabiliyetinin arasında bağlantıyı bulmak için yapılan deneylerden şu sonuçlar elde edilmiştir: Fransa’daki dünya arıcılık kongresinde neşredilen duvar afişlerinden öğrendiğimize göre, aynı meradan faydalanmakta olan arılardan 500 metre mesafede bulunanların bal verimi yüzde 100 olduğu halde, 1500 metre mesafedekilerde yüzde 50 ve 3000 metre mesafedekilerde ise yüzde 20’dir.
ARICILIĞA ELVERİŞLİ BİR BÖLGEDE ŞU KOŞULLAR ARANMAKTADIR:
1- Arılığın kurulacağı yer arı merasından 2500 metreden fazla uzaklıkta olmaması şartıyla ballı bitkiler mevcut olmalıdır.
2- Ballı bitkilerin botaniki terkibi ve çiçek açma süreleri çeşitli zamanlarda olmalı ki, arılara devamlı olarak ilk yaz ve diğer mevsimlerde mera temin edebilsin.
3- Mümkünse arazinin bayırlık ve yarı dağlık yerleri tercih edilmelidir. Zira böyle arazilerde toprak şekillerinin çeşitliliği ve yüksekliği, değişikliği yönünden, ballı bitkiler muhtelif zamanlarda çiçek açarak arılara daha devamlı bir mera sağlarlar. Aynı zamanda bu yerlerde işlenmemiş geniş topraklar vardır.
4- Bölgede mümkün olduğu kadar çeşitli orman, çayır, mera ve kır bitkileri bulunmalıdır.
2 km. yarı çap karelik bir alanda nektar ve çiçek tozu fazla bitkileri tetkik ederken herşeyden evvel orman ağaçları ile çayır, kır, bahçeler, ekili arazideki kültür bitkilerinin türleri, orman kuşakları ve su durumu da tetkik edilmelidir.
Büyük ticari arılıklar kuracak olanlarla gezginci arıcılık yapanlar bu hususları göz önüne almalıdırlar.
(Devam edecek)
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR