Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Çocuk Oyunları Tiyatro Festivali Perdelerini Açıyor
Başkan Albayrak Çerkezköy'deki Yatırımları İnceledi
Evrenin Müziği Resim Sergisinin açılışı yapıldı

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ARILIK YERİNİN SEÇİLMESİ

ARILIK YERİNİN SEÇİLMESİ
22.03.2014 / 08:39
4- Arılık düz ya da bayırlık bir yerde bulunmalıdır. Gürültülü, işlek ve tozlu yol kenarlarından, taşıt vasıtalarından ve hayvanlardan uzak yerlerde olmalıdır. Aksi halde böyle yerler, arılık için elverişli olmadığı gibi yoldan geçen insanların, hayvanların hareketlerini güçleştirir. Ballı bitki sahalarını ayıran geniş, coşkun nehirler, büyük göl veya durgun su civarları için elverişli değildir. Çünkü bal ve polen ile yüklenen arılar arılığa dönerken rüzgârların etkisiyle suya düşüp kitle halinde ölürler.
5- Arılıklar, şarap şeker ve buna benzer maddeler ihtisal eden fabrikalar, büyük tren istasyonları civarına yakın olmamalıdırlar. Tatlı maddelerle aldatılan arılar kitle halinde imalathâne salonlarına akın ederler ve orada kalırlar. Büyük fabrika bacalarının dumanı arıları boğar. Böyle bölgelerde arıların zehirlenmesi tehlikesi de vardır. İşte bütün bu haller arıların fazla verim vermelerine engel olurlar.
6- Arılık için yer seçerken yakınlarda başka arılıkların mevcut olup olmadığı da göz önünde bulundurulmalıdır. Örneğin, arılıklar hiçbir vakit işten döner arıların diğer arılıkların üzerinden geçeceği bir vaziyette tesis edilmemelidirler. Zira bal ve polen getiren arıların yabancı arılığa girme ihtimali vardır.
Böylece yukarıdan beri verilen izahatların birçoğuna cevap veren yerlere arılıklar tesis edilir. Eğer saha bayırlıksa peşinen teras gibi düzlenir. Teraslar 2 metre geniş yapılıp doğu veya güneydoğu cihetinde olmalıdır.
Şayet rüzgârlara karşı korunakları yoksa o zaman ballı ağaçlardan gölge yapıp onları fazla sıcaklıktan korumak için de ağaç gereklidir. Bu hususta meyve bahçeleri arıcılık için gayet yararlıdır. Meyve bahçelerinin arıcılık için gayet yararlıdır. Meyve bahçelerinin arıcılık için tek zararlı tarafı ise yaz günleri bunların muayyen zamanlarda hastalıklara ve haşarata karşı zehirli maddelerle ilaçlanmalarıdır.
Arılık sahası mümkün mertebe geniş olmalıdır. Örneğin 50 kovanı olan bir arılığın 1 dekardan daha fazla yeri olması gereklidir. Yeteri kadar meydanı olan arılıklarda bazı inşaatlar yapmaya, umumi sulama tertibatı tesis etmeye kantar üzerine kontrol kovanı koymaya ve saireye imkânlar vardır.
Arılığın yeri peşinen hazırlanmalıdır. Ağaç kökleri çıkarılıp yer düzlenmeli, kovanların konulacağı yerlerde geçiş yolları saptanmalıdır. Kovanları hayvanlardan ve insanlardan korumak için arılığın etrafının kuşatılmış olması çok mühim bir şarttır.
Kovanların arılıkta tanzimi öyle bir şekilde olmalıdır ki, zifaf uçuşundan dönen genç arılar yuvalarını kolay bir şekilde bulabilsinler ve arıların arasında yağmacılığa meydan verilmesin. Şimdiye kadar yapılan pratik tecrübeler ispat etmiştir ki, satranç şekline nazaran kovanların grup grup yerleştirmek 3-4 kovandan ibaret grupları onar metre ara ile yerleştirmek vasıtasıyla olur. Burada, yani kovanları düzenlerken giriş kapılarının gayri muayyen istikamete çevrilmiş olmasına dikkat edilmelidir. Fakat bu kapıların daima doğuya ve güney doğuya doğru yönelmeleri lazımdır. Her grubun civarına çeşitli ağaççıklar ve bitkiler dikilir. Onlar arıların yuvalarını kolayca bulabilmelerini kolaylaştırır. Bundan başka kovanlar çeşitli renkte, beyaz, sarı ve mavi boyalarla boyanır.
Her kovana mahsus olan yer düzlenir ve 25-30 cm. yeryüzünde kalmak şartıyla yere 4 kazık çakılır. Yağmur sularının kovanlığa girmemesi için hafif bir meyil meydana getirmek maksadıyla ön kazıklar geridekilere nazaran daha alçak bırakılır. Bundan sonra kazıkların üzerine tahta yerleştirilir ve kovan tahtanın üzerine konur. Her kovanın önünde bir metre kare yer, otlardan temizlenip ince kum ile döşenmelidir.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR