Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Çocuk Oyunları Tiyatro Festivali Perdelerini Açıyor
Başkan Albayrak Çerkezköy'deki Yatırımları İnceledi
Evrenin Müziği Resim Sergisinin açılışı yapıldı

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ARILIK YERİNİN SEÇİLMESİNDE DİĞER KONULAR VE ÖZET -1-

ARILIK YERİNİN SEÇİLMESİNDE DİĞER KONULAR VE ÖZET -1-
24.03.2014 / 08:43
Artık yapılacak yer seçilirken önce çevredeki (flora) çiçek durumu tetkik edilir. Başarıda esas, mevsim boyunca balözü ve çiçek tozu kaynaklarının gür ve çeşitli olmasıdır. Geniş çayırlıklar, fundalıklar ve bunlar arasında kekik, yabani nane, adaçayı, ballıbaba türleri, böğürtlen, yabani çilek gibi çiçeklerden başka ıhlamur, akasya, Akçaağaç, salkım-söğüt gibi ağaçlar. Ayrıca zirai mücadele yapılmayan seyrek meyve ağaçları ve yonca, korunga, günebakan kolza (repiska), pamuk gibi geniş alanlarda tarımı yapılan kültür bitkileri bulunmalıdır.
Arılık, şiddetli rüzgârlara karşı saklı, fakat geniş bir uçuş alanı olan ve sabah güneşi gören yerlere kurulmalıdır. Bal derleme mevsiminde, dış işlerde çalışan işçi arıların ömrü 3 haftayı geçmemektedir. Şiddetli rüzgârlar tarafından savrulan arıların ise, kanatları zedelenir. Yırtılır ve ömrü daha da kısaldığı gibi, dönüşlerinde yerlerini bulamayarak düşüp ölebilirler de.
Nakil araçlarının çok gelip geçtiği yollar kenarında da arılık yapmak doğru değildir. Toprak yüzeyinde 1,5-4 metre yükseklikten uçan arılar hareket halindeki vasıtalara çarparak ölürler. Gürültülü yerlerde ve örneğin bir çivi fabrikası ya da hava alanı, tren hattı kenarında arılık kurulmaması fikri yanlıştır. Arılar kovan dışındaki gürültülerden rahatsız olmazlar. Camlı bir kovan kenarında atılan silah sesinin ve tepkili uçak gürültülerinin arıları rahatsız etmediği denenmiştir. Ancak arıların barınaklarında yaratılan bir sarsıntı veya darbeler onları fazlaca rahatsız etmektedir.
Güneye ve doğuya bakan hafif eğimli araziler arılık yapmaya elverişlidir. Böylece iyi bir hava akımı sağlayan ve güneş gören arılıklarda NOSEMA hastalığı da çok az görülür. Arılar böyle yerlerde sabah uçuşlarına daha erken başladıkları gibi, akşam geç vakitlere kadar da çalışabilirler. Ancak yazın sıcak aylarında mümkün olduğu kadar arıları güneş ısısından koruyacak tedbirler, gölgelikler düşünülmelidir.
Uzun süreli arılık yapılacaksa en iyisi o araziyi satın alarak bu amaçla imar etmelidir. Rüzgâr kıran ve ihate görevi yapacak Gladiçya, ligustrum ve taflan gibi ağaçlar dikmeli, hayvanların girmemesi için dikenli telle çevirmelidir. Dış ülkelerde büyük arılıkların çevresi FRENS denilen elektrikli tellerle çevrilmektedir.
Arıların yavruları büyütmek, kovanları serinletmek ve balın kıvamını ayarlamak için ilkbahar ve yaz ayları boyunca yüzlerce kilo su tükettikleri bilinen bir gerçektir. Bu nedenle arılık kurulacak yerin çevresinde temiz akarsular da bulunmalı ve Nozema hastalık mikroplarının barınağı olan durgun sular, havuzlar kuyular ve yağmur birikintilerinden arıları uzak tutmak için arılık civarına özel suluklar da yapmalıdır.
Sonuç olarak, arılık yerinin seçilmesinde, arıcının ve arıların çalışmasının kolaylıkları, faydalı ve zararlı yönleri iyice tetkik edilmelidir. (Devam edecek)
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR