Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Çocuk Oyunları Tiyatro Festivali Perdelerini Açıyor
Başkan Albayrak Çerkezköy'deki Yatırımları İnceledi
Evrenin Müziği Resim Sergisinin açılışı yapıldı

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ÖRTÜLÜ VE KAPALI ARILIKLAR

ÖRTÜLÜ VE KAPALI ARILIKLAR
26.03.2014 / 08:46
Şayet kapalı bir arılık inşa etmeye karar verirseniz tasarruf yönünden, mevcut duvarlardan faydalanınız. Çatı için düz kiremit veya sıkıştırılmış çimento levhalar kullanınız. Saman veya asfaltlı karton kullanmayınız. Kolaylıkla yanar. Düz veya oluklu saçlar ise sıcaklığı arttırır. Öğütlenmez. Pahalı olmakla beraber kiremit daha iyidir.
Kovanları birbirine çok yakın koymayınız.
Dadant ve Lağnstrot tipi kovanlar gibi üstten ellenen ve eklemeleri üst üste konulan kovanların kapalı arılıklarda bulundurulması çalışmayı güçleştirir, muayeneleri zorlaştırır ve arılık hacmini daraltır.
Çerçeveleri uçma deliğine paralel olan 12 ila 24 çerçeveli yatık kovanlarla çalışmak ise, bu tip arılıklarda hem çok kullanışlıdır ve hem de az alanda çok daha fazla arı ailesi bulundurabilmeyi mümkün kılmaktadır. Almanya’nın kullandığı arkadan ellenen ve ray üzerinde 1 manivela ile çekilen her katta 15-20 çerçeveli kompartıman tipi kovanlarda kapalı arılıklar ve römorkta arı taşıyarak arıları hiç indirmeden gezginci arıcılık yapmayı düşünenler için idealdir.
Kapalı arılıklarda, arıların yönü bir tarafa çevrilebileceği gibi fazla sayıda kovan girmesi için 2 ve hatta 3 yöne de çevrilebilir.

ARILIKLARIN ÖRGÜTLENDİRİLMESİ:
Arıcılıkta değişik amaçlar güdülür. Bazı arılıkların özel görevi bal ve balmumu üretimi, arı sütü üretimi, polen üretimi, yurt ekonomisine etkili kültür bitkileri, meyve ve sebze bahçelerinde tozlandırma, yüksek verimli ve ıslah edilmiş arı aileleri ve ana arı üretme v.s. gibi. Elbetteki bunları piyasanın talebi işletmenin amacı gerektirir.
Yurdumuzda henüz tek alanda geliştirilmiş arıcılık yoktur. Tarım Bakanlığı’nın Kars, Bitlis ve Fethiye’de kurmuş olduğu arıcılık araştırma istasyonlarının çalışmaları da tek yönlü olmaktan ziyade çok yönlüdür. Bu gereklidir de. Zira çevresinin iklim ve tabii şartlarına en uygun en verimli ve çok munis arı cinsleri bulmak ve mensuplarının öğretim ve eğitimleriyle laboratuar çalışmaları ve çok bal veren bitkileri tetkik etmek konuları da çalışma hedeflerini kapsamaktadır.
Bir bölgede yeni arılıklar meydana getirilirken onların büyüklüğü, yani ne kadar ve kaç adet kovandan ibaret olmaları konusu da büyük bir önem ve ciddiyet gerektirmektedir.
Dünya arıcılık ilim enstitülerinde yapılan araştırmalardan ve bizdeki pratik arıcılık çalışmalarından anlaşılıyor ki, ortalama elverişli koşulları olan ve sabit arıcılık yapılan bir bölgede arılığın büyüklüğü 50’den 70’e kadar, kovanlara yeter derecede besin sağlayabilen son derecede elverişli yerlerde ise bir arılıkta 100-120 kovan (arı ailesi) beslemek olanağı vardır. Bir arıcılık işletmesinin çok daha fazla kovanları olabilir. Fakat bazı koşullar göz önünde bulundurulduğunda onlar üçer kilometrelik aralıklarla çeşitli yerlere paylaştırılmalıdır.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR